Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
kroplówka
2022-01-14 Aktualności 0

RPP: Nieuzasadnione stosowanie wlewów witaminowych niezgodne z prawem

Rzecznik Praw Pacjenta wydał stwierdzenie naruszenia zbiorowych praw pacjenta związane ze stosowaniem metod leczniczych o nieudowodnionej skuteczności. „Podawanie wlewów witaminowych bez uprzedniego wykonania badań potwierdzających wystąpienie deficytu w zakresie substancji odżywczych, witamin i biopierwiastków, które są zawarte w ordynowanych pacjentom produktach leczniczych, narusza zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną” – zaznacza Rzecznik.

Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że podmiot leczniczy stosujący produkty lecznicze, których substancją czynną jest witamina C lub biopierwiastki, w postaci wlewów dożylnych u pacjentów z zespołami zaburzonego wchłaniania z przewodu pokarmowego, ze stłuszczeniem wątroby, marskością wątroby, hiperamonemią, miażdżycą zarostową tętnic, stopą cukrzycową, wszelkimi urazami oraz w celu uzupełniania niedoborów witaminowych (bez potwierdzenia tych niedoborów), postępuje wbrew aktualnej wiedzy medycznej.

Adam Chmielowiec, wydając decyzję, posiłkował się opiniami konsultantów z dziedzin farmakologii klinicznej oraz chorób wewnętrznych. Zgodnie z opiniami specjalistów:

  • stosowanie preparatów witaminowych oraz zawierających biopierwiastki, w postaci wlewów dożylnych jest wskazane tylko w uzasadnionych przypadkach, np.  stwierdzenie ciężkich niedoborów lub w sytuacji, kiedy podanie doustne jest niemożliwe, przeciwskazane lub utrudnione,
  • podawanie witaminy C w dużych dawkach należy ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą, hemochromatozą, talasemią i niedokrwistością syderoblastyczną, ponieważ duże dawki witaminy C mogą zwiększać wchłanianie żelaza,
  • należy pamiętać o interakcjach z lekami przyjmowanymi na stałe, takimi jak np. kwas acetylosalicylowy (ASA), żelazo, fenytoina, niektóre leki przeciwdrgawkowe, estrogeny, doustne leki przeciwcukrzycowe,

RPP przypomina, że stosowanie u pacjentów produktów leczniczych poza wskazaniami rejestracyjnymi (off-label) jest dopuszczalne, o ile jest to zgodne z aktualną wiedzą medyczną, tzn. skuteczność danej metody leczniczej została potwierdzona rzetelnymi danymi.

Rzecznik nakazał podmiotowi leczniczemu zaniechanie stosowania wyżej opisanych praktyk, które naruszają zbiorowe prawa pacjentów. Brak dostosowania się do decyzji Rzecznika Praw Pacjenta może skutkować nałożeniem na podmiot kary pieniężnej do 500 tys. zł.
 

Źródło: Biuro RPP
Ilość wyświetleń: 226

Komentarze

[ z 0]
2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

2024-04-16 Aktualności 0

Dwie największe sieci aptek w Szwecji zdecydowały, że nie będą sprzedawać dzieciom poniżej 15. roku życia kosmetyków przeciwstarzeniowych. To odpowiedź na rosnący problem stosowania przez młode dziewczynki silnych produktów odmładzających, polecanych m.in. na Tik-Toku.

2024-04-09 Aktualności 0

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczym udostępniona została funkcjonalność pobierania stanów magazynowych dla produktów identyfikowanych numerem zapotrzebowania (sprowadzanych w ramach trybów szczególnych przewidzianych w ustawie Prawo farmaceutyczne obsługiwanych poprzez SOID).