Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Tabletki
2024-07-03 Aktualności 0

RPD: Zabezpieczenie lekowe dzieci. Temat krytycznie ważny

Bezpieczeństwo lekowe w Polsce w związku z aktualną sytuacją geopolityczną było tematem posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Dzieci. Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.

– W Polsce żyje ponad 7 mln dzieci i jest to najbardziej wrażliwa grupa. Mamy dzieci chorujące na choroby rzadkie, chorujące przewlekle, które wymagają zabezpieczenia lekowego. Ale dyskutować będziemy o wszystkich osobach, gdyż chorzy przewlekle tak samo potrzebują leków niezależnie od tego, jaka jest sytuacja – mówiła podczas posiedzenia prof. Alicja Chybicka, posłanka na Sejm RP, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci. Podkreśliła, że obecnie leki ratujące życie, leki w chorobach rzadkich, są sprowadzane z zagranicy. – Dlatego chcemy wiedzieć, czy polski przemysł może przejąć ich produkcję, a jeśli nie, to w jaki sposób zostanie zabezpieczony ich transport – dodała.

Nowa strategia bezpieczeństwa

O spektrum zabezpieczenie lekowego, które państwo powinno posiadać na wypadek kryzysu mówił minister Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Dziś musimy skupić się na przemyśleniu scenariuszy działania na wypadek kryzysów i wojny, tak abyśmy mogli być do nich przygotowani – opisywał. Wskazał, że kraj, który ma rodzimy przemysł farmaceutyczny i produkuje niezbędne leki, w momencie kryzysu jest w stanie odbudować własne rezerwy. Jeśli tego nie robi, pojawiają się ofiary, których nie widać w mediach. Ludzie nie giną wówczas od bomb, ale umierają w szpitalach.

Wybuch pandemii, wojna w Ukrainie, kryzys migracyjny spowodowały, że obecnie w BBN trwają prace nad przygotowaniem rekomendacji do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Aby zabezpieczyć potrzeby lekowe, zdaniem ministra Siewiery, trzeba stworzyć warunki do tego, by część produkcji, która zabezpiecza kluczowe potrzeby państwa, była prowadzona w Polsce bez uzależnienia od dostaw zagranicznych dostawców. Drugie z działań to buforowa rezerwa leków, od których zależy życie i zdrowie pacjentów.

O rezerwach, jakie muszą być zachowane względem populacji i jej potrzeb mówiła Agnieszka Gutowska, dyrektorka Biura Rezerw Medycznych RARS. Wskazała, że określa to program rezerw strategicznych, który obowiązuje do 2026 r. ARS przechowuje obecnie ok. 400 pozycji lekowych, do których należą głównie leki ratujące życie.

Lista leków dla dzieci

Na konieczność wypracowania listy leków krytycznych zwrócił też uwagę płk dr n. med. Arkadiusz Kosowski, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w Ministerstwie Obrony Narodowej. – To musi być program rządowy, który będzie potem realizował RARS. Jesteśmy w gotowości, żeby w tym procesie uczestniczyć – zapewnił.

Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego podkreślił, że wartość inwestycji w krajowy przemysł farmaceutyczny nie musi być wcale przytłaczająca. – Fabryka na 100 substancji czynnych kosztuje tyle, co 50 km autostrady – ocenił.

Sebastian Szymanek, prezes zarządu Polpharma wskazał, że nie ma katalogu substancji czynnych produkowanych (API) w Polsce. W jego ocenie Polska w ogromnym stopniu jest uzależniona od dostaw z zagranicznych rynków – odwołując się do unijnej listy 100 najważniejszych leków dla dzieci, żadna substancja czynna dla tych leków nie jest produkowana w Polsce.


Źródło: Biuro RPD
Ilość wyświetleń: 92

Komentarze

[ z 0]
2024-07-15 Aktualności 0

Apteki w całej Polsce stają się coraz ważniejszym ogniwem w systemie ochrony zdrowia, oferując możliwość szczepień ochronnych. To rozwiązanie przynosi korzyści nie tylko dla pacjentów, ale również dla właścicieli aptek i farmaceutów. Zdaniem ekspertów Koalicji na rzecz szczepień w aptekach wprowadzenie takich usług to, krok w stronę łatwiejszego dostępu do profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększenia efektywności funkcjonowania aptek. Już teraz z bezpłatnych szczepień w aptece mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 65 r.ż, (szczepienie przeciw grypie i pneumokokom), a także po ukończeniu 18 r.ż. (przeciw COVID-19).

2024-07-01 Aktualności 0

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, poświęconego bezpieczeństwu lekowemu najmłodszych pacjentów w trakcie pokoju i wojny, minister Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, oraz płk dr n. med. Arkadiusz Kosowski, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w Ministerstwie Obrony Narodowej, zgodzili się, że musi powstać lista leków krytycznych oraz rządowy program rozwoju produkcji leków.

2024-07-01 Aktualności 0

1 lipca weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich.

2024-06-27 Aktualności 0

Zaczyna się niewinnie. Boli cię głowa? Brzuszek? Zaraz dam ci lekarstwo i przejdzie. W ten sposób kształtują się nawyki i przekonanie, że problem zdrowotny można zawsze szybko rozwiązać. Nie tędy jednak droga – ostrzega mgr farm. Katarzyna Grzesiewicz, która od ponad 20 lat pracuje w aptece. Prowadzi też w szkołach program profilaktyki uzależnień pt. „Zacznijmy od dlaczego…?”.

2024-06-27 Aktualności 0

Od 1 sierpnia 2024 r. system P1 wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych - poinformował resort zdrowia.