Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
EMA
2017-08-02 Aktualności 0

Polska oficjalnym kandydatem do nowej siedziby EMA

Polska złożyła ofertę dotyczącą przeniesienia do Warszawy siedzib Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA). Te dwie unijne agencje będą musiały opuścić Londyn po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w 2019 roku.

Proces oficjalnego zgłaszania kandydatur na przyszłe siedziby Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) oraz Europejskiej Agencji Leków (EMA) trwał do 31 lipca br. Polska zdecydowała się kandydować o siedziby obu unijnych agencji.

Wniosek o lokalizację w naszym kraju siedziby EBA i EMA został zatwierdzony przez Radę Ministrów w lipcu 2017 r. Zawierał on szczegółowe oferty, wypełnione zgodnymi z przyjętymi przez Radę Europejską specyfikacjami.

Jako główne atuty naszych kandydatur strona rządowa wymienia:

  • doskonałą lokalizację Warszawy oraz jej świetne skomunikowanie z innymi europejskimi i światowymi stolicami,
  • atrakcyjne i nowoczesne biurowce, w których dana agencja mogłaby rozpocząć prace w dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE,
  • rozbudowane możliwości edukacyjne dla dzieci pracowników agencji,
    atrakcyjny rynek pracy dla współmałżonków,
  • jakość życia równie wysoka jak w innych europejskich krajach przy relatywnie niższych kosztach utrzymania,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa w Warszawie,
  • zagwarantowanie ciągłości działania EBA i EMA w nowych lokalizacjach.

Kolejnym formalnym krokiem w procesie wyboru nowej lokalizacji dla EMA i EBA jest publikacja wszystkich ofert złożonych przez państwa członkowskie na stronach Komisji Europejskiej oraz ich ocena. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, Komisja Europejska dokona analizy ofert oraz przedstawi swoją ocenę do końca września br. Ostatecznie, tylko dwa państwa członkowskie UE okażą się zwycięzcami starań o ustanowienie unijnych agencji – kraj, który pozyska siedzibę EMA oraz kraj, który pozyska siedzibę EBA. Decyzja w sprawie lokalizacji obu agencji zostanie podjęta w drodze głosowania 20 listopada na marginesie Rady ds. Ogólnych. Procedura przewiduje maksymalnie trzy etapy głosowania.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Ilość wyświetleń: 568

Komentarze

[ z 0]
2024-03-20 Aktualności 0

dr Anna Fogtman, esa, badania, astronauci, zdrowie,

2024-03-19 Aktualności 0

W nowym wykazie leków refundowanych znalazły się po raz pierwszy dwie listy polskich leków, które będą objęte dodatkową zniżką dla pacjentów.

2024-03-19 Aktualności 0

Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 18 marca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 kwietnia 2024 r.

2024-03-18 Aktualności 0

Już drugi rok z rzędu szczepi się przeciwko grypie coraz mniej Polaków, a jednocześnie zaprzestano szczegółowego raportowania zachorowań na tę chorobę - wskazywali eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

2024-03-15 Aktualności 0

Pilotaż dotyczący przeglądu leków w aptece pokazał, że trzeba jeszcze kilka spraw poprawić. Co konkretnie – opowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.