Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Tabletki
2018-08-02 Aktualności 0

Polityka Lekowa Państwa – pozytywna opinia Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta pozytywnie zaopiniował projekt Polityki Lekowej Państwa. Bartłomiej Chmielowiec wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, w tym także na bezpieczeństwo farmakoterapii stosowanej podczas leczenia. Dlatego z zadowoleniem przyjął zapisy projektu.

„Zminimalizowanie zagrożeń i zapewnienie pacjentom wysokiej jakości opieki zdrowotnej, która jest bezpieczna, skuteczna oraz dostosowana do ich potrzeb, powinno stanowić cel do jakiego należy dążyć przy określaniu polityki zdrowotnej państwa.” – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.

Według Rzecznika polityka lekowa powinna zakładać stworzenie procedur mających na celu ochronę prawną pacjenta np. w przypadku wycofania leku z obrotu, podawania pacjentom w placówkach medycznych (posiadających kontrakt z NFZ) produktów leczniczych nierefundowanych ze środków publicznych czy też zapewnienia leków z listy „75+”.

Bardzo istotną kwestią jest również doprecyzowanie obowiązków pacjentów. Pacjenci powinni wiedzieć, że mają nie tylko prawa, ale także obowiązki. Wynikają one m.in. z przepisów prawnych, rozporządzeń i regulaminów obowiązujących w podmiotach leczniczych.

„Przede wszystkim pacjenci powinni dbać o własne zdrowie i postępować tak, aby nie narażać zdrowia innych. Pacjent powinien zwracać uwagę na swoje problemy zdrowotne, interesować się nimi i świadomie brać udział w leczeniu. Przestrzegać zaleceń lekarza oraz personelu medycznego, które dotyczą diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, a nawet zmiany trybu życia.” – dodaje Rzecznik Praw Pacjenta.

W polityce lekowej powinny znaleźć się również zapisy dotyczące wprowadzenia badań profilaktycznych dla określonych grup społecznych – zdaniem Rzecznika badania laboratoryjne powinny być integralną częścią świadczeń realizowanych nie tylko w szpitalach ale w szczególności w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto biorąc pod uwagę, że obecnie w Polsce nie funkcjonuje wiarygodne dla społeczeństwa źródło wiedzy medycznej należy dodać zapis dotyczący budowy ogólnopolskiego portalu wiedzy o problemach zdrowotnych, który będzie opierał się na wiedzy specjalistów i ekspertów z poszczególnych dziedzin medycyny.

Bartłomiej Chmielowiec opiniując projekt Polityki Lekowej Państwa przesłał Ministrowi Zdrowia następujące propozycje:

  1. zachowanie uprawnienia lekarza do wskazania konieczności niezamieniania leku;
  2. dodanie zapisu „Procedura wymiany leku/zwrotu leku/zwrotu pieniędzy” w części 3. Dostępność Rynkowa, 3.4. Narzędzia, pkt 10;
  3. dodanie zapisu „Procedury regulującej współdziałanie pacjenta i podmiotu wykonującego działalność leczniczą w zakresie współpłacenia w dostępnie do określonych technologii lekowych.” w zakresie punktu 4. Dostępność Refundacyjna, 4.1. Opis stanu Obecnego, Finansowanie leków ze środków publicznych;
  4. wprowadzenie zapisu, który będzie uprawniał lekarzy specjalistów do przepisywania pacjentom leków z listy „75+” – leki byłyby przepisywane przez jednego a nie kilku lekarzy. Pozwoli to na ograniczenie występowania niezamierzonych interakcji leków z innymi lekami oraz z pożywieniem, przyczyni się także do zniesienia barier ekonomicznych wynikających z wysokich kosztów produktów leczniczych;
  5. dodanie zapisów: „Budowa ogólnopolskiego portalu wiedzy o problemach zdrowotnych i sposobach ich rozwiązywania.” oraz „Wprowadzenie badań diagnostyczno/profilaktycznych w tym badań bilansowych dla określonych grup społecznych, np. dla 30, 40, 50, 60, 70-latków.” w dziale 6. Otoczenie: Rola lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów, 6.4. Narzędzia, pkt 1) Poprawa ordynacji lekarskiej i pielęgniarskiej optymalizacja w celu osiągnięcia lepszych efektów leczenia;
  6. dodanie zapisu „Przestrzegania przez pacjentów zaleceń lekarskich/obowiązków pacjentów.” w pkt 2) Poprawa przestrzegania zaleceń dotyczących stosowania leku przez pacjenta wymaga: w zakresie części 6.4. Narzędzia, Polityki Lekowej Państwa;
  7. dodanie zapisu „Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności” w Indeksie Skrótów i Pojęć, na str. 101 w pozycji – Osoby posiadające uprawnienia szczególne w zakresie świadczeń zdrowotnych.

Źródło: Biuro Praw Pacjenta
Ilość wyświetleń: 607

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.