Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
konsultacje
2022-05-06 Aktualności 0

Opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów

Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów.

Jak zapisano w uzasadnieniu, projekt rozporządzenia w sprawie kursów kwalifikacyjnych farmaceuty wykonuje upoważnienie z art. 76 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 r. poz. 184 i 655), zwanej dalej „ustawą”, zgodnie z którym minister właściwy do spraw zdrowia został obowiązany do określenia w drodze rozporządzenia:

  1. zakresu problematyki kursów kwalifikacyjnych;
  2. sposobu i trybu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego na kurs kwalifikacyjny;
  3. sposobu i trybu odbywania i zaliczania kursu kwalifikacyjnego;
  4. wzoru zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy farmaceuta ma prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Ustawiczny rozwój zawodowy może być realizowany przez doskonalenie zawodowe lub kształcenie podyplomowe. W ramach kształcenia podyplomowego farmaceuta ma prawo do stałego aktualizowania wiedzy i umiejętności przez uczestnictwo m.in. w kursach kwalifikacyjnych, których celem jest uzyskanie przez farmaceutę wiedzy i umiejętności do udzielania określonych świadczeń opieki zdrowotnej lub usług farmaceutycznych wchodzących w zakres danej dziedziny farmacji lub dziedziny mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Zakres problematyki w kursach kwalifikacyjnych przewidziany w projekcie rozporządzenia koresponduje z nowym ujęciem roli i zadań farmaceuty, jako osoby wykonującej medyczny zawód zaufania publicznego.

Zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy uprawnienie do prowadzenia kursów kwalifikacyjnych posiadają jednostki szkolące (uczelnie, które prowadzą studia na kierunku farmacja, po uzyskaniu akredytacji) oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, zwane dalej ,,Centrum”, które opracowują program kursu kwalifikacyjnego, zawierający: założenia organizacyjno-programowe określające rodzaj i cel kształcenia, czas jego trwania, nie krótszy niż 2 miesiące, sposób organizacji oraz sposób sprawdzania efektów uczenia się, plan nauczania, efekty kształcenia, wskazówki metodyczne oraz standardy dotyczące kadry i bazy dydaktycznej.

Zgodnie z § 2 projektu rozporządzenia kursy kwalifikacyjne obejmują problematykę:

  1. przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia przeciw COVID-19 oraz wykonywania szczepienia przeciw COVID-19;
  2. wykonywania szczepień ochronnych przeciwko grypie dla osób dorosłych;
  3. wykonywania badań diagnostycznych polegających na pomiarze masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczaniu wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR - ang. Waist-Hip Ratio), o których mowa w pkt 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2022 r. w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę (Dz. U. poz. 153).

Projekt rozporządzenia przewiduje, że w celu zakwalifikowania farmaceuty do odbycia kursu kwalifikacyjnego jednostka szkoląca oraz Centrum, powołuje komisję kwalifikacyjną, która przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne, na wniosek złożony w formie pisemnej lub elektronicznej przez farmaceutę, w terminie podanym na stronie internetowej organizatora kursu. Do wniosku dołącza się kserokopię lub elektroniczną kopię dokumentu potwierdzającego odbycie co najmniej 12-miesięcznego stażu pracy w pełnym wymiarze w zawodzie farmaceuty. Organizator kursu, potwierdza otrzymanie wniosku przesyłką rejestrowaną, telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje ocenę formalną wniosku o odbycie kursu kwalifikacyjnego. W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku, organizator kursu wzywa farmaceutę do usunięcia braków, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Kurs kwalifikacyjny realizowany jest w formie stacjonarnej albo za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem.

Do odbycia kursu kwalifikacyjnego komisja kwalifikacyjna kwalifikuje farmaceutów, według kolejności zgłoszeń, w liczbie odpowiadającej liczbie wolnych miejsc szkoleniowych. Na podstawie przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego oraz uwzględniając liczbę miejsc szkoleniowych, komisja kwalifikacyjna sporządza listę farmaceutów zakwalifikowanych do odbycia kursu kwalifikacyjnego. Komisja kwalifikacyjna niezwłocznie powiadamia przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej farmaceutę o wynikach postępowania kwalifikacyjnego.

Projekt rozporządzenia określa, iż kurs kwalifikacyjny kończy się egzaminem teoretycznym w formie pisemnej albo ustnej lub egzaminem praktycznym, przeprowadzanym przez komisję egzaminacyjną, składającą się z trzech osób powołanych przez organizatora kursu. O formie egzaminu, o którym mowa w art. 75 ust. 9 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty decyduje organizator kursu uwzględniając specyfikę programu kursu kwalifikacyjnego.

Egzamin pisemny jest przeprowadzany w formie testu, w trybie stacjonarnym lub przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, zapewniających ich transmisję i wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym między uczestnikami egzaminu. Pozytywny wynik z egzaminu pisemnego otrzymuje osoba zdająca, która uzyskała co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania.

Egzamin ustny obejmuje 3 pytania egzaminacyjne. Uzyskanie przez osobę zdającą oceny pozytywnej za co najmniej 2 pytania egzaminacyjne powoduje uzyskanie pozytywnej oceny końcowej z wyniku egzaminu ustnego.

Egzamin praktyczny obejmuje wykonanie 3 zadań egzaminacyjnych, których celem jest sprawdzenie praktycznych umiejętności wykonywanych przez farmaceutę w warunkach symulowanych. Uzyskanie przez osobę zdającą oceny pozytywnej za co najmniej połowę zadań egzaminacyjnych powoduje uzyskanie pozytywnej oceny końcowej z wyniku egzaminu praktycznego.

Wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego, stanowi załącznik do rozporządzenia.

Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZOBACZ: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów

 

Ilość wyświetleń: 712

Komentarze

[ z 0]
2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

2024-04-16 Aktualności 0

Dwie największe sieci aptek w Szwecji zdecydowały, że nie będą sprzedawać dzieciom poniżej 15. roku życia kosmetyków przeciwstarzeniowych. To odpowiedź na rosnący problem stosowania przez młode dziewczynki silnych produktów odmładzających, polecanych m.in. na Tik-Toku.

2024-04-09 Aktualności 0

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczym udostępniona została funkcjonalność pobierania stanów magazynowych dla produktów identyfikowanych numerem zapotrzebowania (sprowadzanych w ramach trybów szczególnych przewidzianych w ustawie Prawo farmaceutyczne obsługiwanych poprzez SOID).

2024-04-04 Aktualności 0

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. To odpowiedź na odmowę podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, która miała ułatwić dostęp do tabletki „dzień po”.

2024-04-04 Aktualności 0

Interdyscyplinarny zespół dr Magdaleny Skóry z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii na Wydziale Lekarskim UJ CM oraz dr. Kamila Kamińskiego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii na Wydziale Chemii UJ odkryli syntetyczny polimer o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i jedocześnie niskiej toksyczności. Nowo powstała technologia jest o tyle ważna, że obecnie na rynku istnieje niewiele substancji wykorzystywanych w leczeniu grzybicy oraz profilaktyce, a z punktu widzenia branży kosmetycznej i farmaceutycznej ma obiecujące właściwości fizyko-chemiczne - poinformował Uniwersytet Jagielloński.