Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
sejm
2019-01-04 Aktualności 0

Opozycja złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia

W czwartek (3 stycznia) odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, na której posłowie rozpatrywali informację Ministra Zdrowia na temat "nieprawidłowości do jakich miało dochodzić w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia oraz na temat wyjazdowego posiedzenia kierownictwa Ministerstwa Zdrowia w Serocku".

Przewodniczący Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz oficjalnie zaprosił na posiedzenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który jednak nie przybył osobiście. Reprezentowali go zastępcy: Janusz Cieszyński i Marcin Czech.

Posiedzenie zwołano po doniesieniach medialnych oraz w związku z informacjami, jakie Komisji Zdrowia przekazała Edyta Matusik, była naczelnik wydziału refundacyjno-analitycznego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ. Według kobiety, mogło dochodzić do prób manipulowania listą leków refundowanych, na czym tracić mieli pacjenci i Narodowy Fundusz Zdrowia. CBA, ABW i prokuratura nie stwierdziły jednak żadnych nieprawidłowości.

Również wiceminister Marcin Czech podkreślał podczas posiedzenia komisji, że w departamencie lekowym nie dochodziło do żadnych nieprawidłowości, a wszystkie decyzje zapadały zgodnie z kryteriami zawartymi w ustawie refundacyjnej.

- Wszystkie spotkania są nagrywane, uczestniczy w nich kilka osób z departamentu. My sobie nie mamy nic do zarzucenia, bo wszystko było zgodne z procedurami - mówił wiceminister.

Podczas komisji poruszono także kwestię wyjazdu kierownictwa resort zdrowia do hotelu, który należał do jednej z firm farmaceutycznych. Wiceminister Janusz Cieszyński tłumaczył posłom, że decyzja o organizacji wyjazdu zapadła w pionie administracyjnym i nie miała związku z pracami nad listą refundacyjną.

Te wyjaśnienia nie przekonały jednak posłów opozycji, którzy zapowiedzieli wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia.

- Składamy wniosek o wotum nieufności dla ministra, bo nie podjął trudu odpowiedzialności wyjaśnienia nieprawidłowości. Teraz ten trud będzie musiał podjąć na sali plenarnej premier Mateusz Morawiecki – powiedział Bartosz Arłukowicz.

Ilość wyświetleń: 28

Komentarze

[ z 0]
2019-01-11 Aktualności 0

Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Komendant Główny Policji podpisali w Warszawie porozumienie o współpracy obu instytucji w zakresie naruszeń prawa związanych z wytwarzaniem, importem i obrotem produktami leczniczymi, substancjami czynnymi oraz sfałszowanymi produktami leczniczymi.

2019-01-10 Aktualności 0

Działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej w kontrolowanym okresie na rzecz poprawy dostępności produktów leczniczych wciąż nie były skuteczne. W konsekwencji zdarzało się, że w aptekach okresowo brakowało leków ratujących zdrowie lub życie - stwierdza Najwyższa Izba Kontroli, która zbadała rynek farmaceutyczny w Polsce. Mimo wprowadzania od 2015 r. ustawowych mechanizmów dostępność leków dla pacjentów nie była odpowiednio, kompleksowo monitorowana. Szczególnie mało skuteczne było przeciwdziałanie niekontrolowanemu wywozowi leków za granicę w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji.

2019-01-09 Aktualności 0

97 proc. aptek jest już gotowych do realizacji elektronicznych recept – poinformował resort zdrowia.

2019-01-08 Aktualności 0

Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne. Ma on dostosować polskie przepisy do unijnych regulacji tak, aby zapobiegać wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji.

2019-01-03 Aktualności 0

Minister Przedsiębiorczości i Technologii ogłosiło nabór na stanowisko Dyrektora Instytutu Farmaceutycznego z siedzibą w Warszawie.