Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
konsultacje
2018-04-23 Aktualności 0

Ogólnonarodowa debata „Wspólnie dla zdrowia”

W zeszłym tygodniu zainaugurowano narodową debatę "Wspólnie dla Zdrowia”, której celem jest opracowanie, w porozumieniu z różnymi środowiskami, wieloletniego planu rozwoju służby zdrowia.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, decyzja o znacznym zwiększeniu wydatków państwa na ochronę zdrowia do poziomu 6% PKB stworzyła wyjątkową szansę na wprowadzenie zmian w służbie zdrowia, tak aby działała sprawniej i efektywniej. Optymalne wykorzystanie większych niż kiedykolwiek przedtem publicznych wydatków na ochronę zdrowia wymaga – zdaniem ministra Łukasza Szumowskiego – publicznej dyskusji.

MZ zamierza ustalić priorytety i wytyczyć cele działania poprzez ogólnospołeczny dialog, wspólnie z różnorodnymi środowiskami: pacjentów, lekarzy, pielęgniarek, innych zawodów medycznych, pracodawców i ekspertów. W ramach ogólnonarodowej debaty zaplanowano cykl konferencji, które mają odbywać się od czerwca br. do czerwca 2019 r. Debata ma odpowiedzieć przede wszystkim na trzy najważniejsze pytania:

  1. Jak podzielić, jak najlepiej zainwestować zwiększone wydatki publiczne na ochronę zdrowia?
  2. Co zrobić, abyśmy jako społeczeństwo i poszczególni obywatele żyli w dobrym zdrowiu jak najdłużej?
  3. W jaki sposób państwo powinno być odpowiedzialne za zdrowie obywateli i pomagać im w dbaniu o swoje zdrowie?

„W dyskusji o tym, jak powinien wyglądać system ochrony zdrowia, punktem wyjścia będzie zarówno zaplanowany wzrost wydatków publicznych, jak też starzenie się społeczeństwa, wyzwania epidemiologiczne oraz rozwój technologii” - czytamy w komunikacie ministerstwa.

W środę minister Łukasz Szumowski oficjalnie wręczył akty nominacyjne członkom rady społecznej narodowej debaty o zdrowiu. - Liczę na to, że w wyniku ogólnonarodowej debaty powstanie strategia odpowiedzialnego rozwoju dla polskiej ochrony zdrowia. Wspólnie określimy zarówno bieżące zadania, ale też bardziej odległe cele, wytyczone na co najmniej 10 lat naprzód. Wypracujemy przyszły kształt naszej służby zdrowia - powiedział na konferencji szef MZ.

- Podniesienie komfortu zdrowotnego pacjentów, odciążenie systemu oraz wparcie procesów informatyzacji w sektorze ochrony zdrowia, to główne obszary, które chcemy wpierać - powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, powołana na członka Rady Społecznej. - Zaproszenie do grona eksperckiego jest dla nas sygnałem wskazującym na dostrzeżenie przez decydentów roli farmaceutów, jaką mogą pełnić w systemie ochrony zdrowia. Jesteśmy istotną częścią tego sytemu, dlatego chcemy, aby nasza wiedza, umiejętności i doświadczenie zostały odpowiednio ukierunkowane.

Zdaniem prezes NRA, warto pamiętać, że to właśnie farmaceuci stoją na pierwszej linii kontaktu z pacjentem – Naszą rolę widzimy przede wszystkim w stopniowym podnoszeniu komfortu zdrowotnego pacjentów, dlatego tak ważne jest wprowadzenie do aptek opieki farmaceutycznej. Tego typu usługi umożliwią pacjentom dostęp do profesjonalnych porad oraz przyczynią się do skrócenia kolejek do lekarzy oraz odciążenia całego systemu – dodała.

– Nie do przecenienia jest również praca farmaceutów szpitalnych, odpowiadających za wielomilionowe przetargi na leki. Odpowiednie wykorzystanie tego potencjału oznacza gigantyczne oszczędności w budżecie nie tylko szpitali, ale również NFZ. Umożliwienie farmaceutom pracy na oddziałach szpitalnych to realna pomoc dla lekarzy w opiece nad pacjentami, choćby przy prawidłowym doborze leków czy monitoringu całego procesu farmakoterapii – powiedziała prezes NRA.

– Farmaceuci są również istotnym ogniem wspierającym informatyzację sektora ochrony zdrowia, dlatego będziemy wspierać inicjatywy, których celem będzie uproszczenie i unowocześnienie systemu, tak aby stał się bardziej przejrzysty i przyjazny dla pacjentów – podsumowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Harmonogram konferencji, które będą się składać na ogólnonarodową debatę "Wspólnie dla Zdrowia":

  • czerwiec 2018, Warszawa – Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej
  • wrzesień 2018, Krynica Zdrój – Medycyna, finanse, gospodarka
  • październik 2018, Łódź – Własność, zarządzanie, odpowiedzialność
  • grudzień 2018, Lublin – Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój
  • luty 2019, Gdańsk - Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta
  • kwiecień 2019, Białystok – Innowacje, technologie, efektywność
  • czerwiec 2019, Warszawa - Społeczny Program Zdrowie 2020+
 
 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia | Naczelna Izba Aptekarska
Ilość wyświetleń: 555

Komentarze

[ z 0]
2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

2024-04-16 Aktualności 0

Dwie największe sieci aptek w Szwecji zdecydowały, że nie będą sprzedawać dzieciom poniżej 15. roku życia kosmetyków przeciwstarzeniowych. To odpowiedź na rosnący problem stosowania przez młode dziewczynki silnych produktów odmładzających, polecanych m.in. na Tik-Toku.

2024-04-09 Aktualności 0

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczym udostępniona została funkcjonalność pobierania stanów magazynowych dla produktów identyfikowanych numerem zapotrzebowania (sprowadzanych w ramach trybów szczególnych przewidzianych w ustawie Prawo farmaceutyczne obsługiwanych poprzez SOID).