Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Apteka
2020-03-26 Aktualności 0

NIA o dystrybucji do aptek płynu antybakteryjnego Trisept MAX

W związku pytaniami dotyczącymi zasad dystrybucji płynów do dezynfekcji, wytwarzanych przez Polfę Tarchomin, Naczelna Izba Aptekarska opublikowała mechanizmy zaopatrywania się aptek w ten produkt.

Dostawa darmowego płynu Trisept MAX

Na prośbę Naczelnej Rady Aptekarskiej, Minister Zdrowia przekazał nieodpłatnie każdej aptece w kraju płyn antybakteryjny, którego producentem jest Polfa Tarchomin (kanister 5 L). Produkt pochodzi z Agencji Rezerw Materiałowych. Wydawany jest aptekom jako środek przeznaczony wyłącznie do ochrony osobistej personelu. W żadnym przypadku nie może być przeznaczony do dalszej odsprzedaży. Przesyłkę z pominięciem hurtowni farmaceutycznych koordynuje firma kurierska Pocztex. Płyn dostarczany jest całkowicie bezpłatnie. Trwają ustalenia dotyczące kolejnych dostaw.

Wysyłka komercyjna

„Według naszej wiedzy każda hurtownia farmaceutyczna, podobnie jak wiele innych podmiotów gospodarczych, ma prawo komercyjnie nabyć płyn produkowany przez Polfę Tarchomin, na postawie złożonych przez siebie zamówień” - informuje NIA. Jednocześnie każda apteka w kraju ma prawo współpracować z dowolną hurtownią farmaceutyczną i kupować w niej płyn do dezynfekcji, który następnie zbywa na rzecz pacjentów. Zakres tej współpracy jest indywidualną decyzją każdego podmiotu. Należy dodać, że hurtownie posiadające płyn starają się utrzymać ceny na podobnym poziomie, naliczając jedynie symboliczną lub nawet zerową marżę.

Bezpłatne próbki reklamowe

„W czasie, gdy duże pojemniki nie były dostępne, na naszą prośbę, Polfa Tarchomin przygotowała bezpłatne próbki reklamowe w najmniejszych opakowaniach po 30 ml. Próbki te w liczbie dwóch na każdą aptekę (2×30 ml) zostały bezpłatnie dostarczone przez firmę NEUCA, po złożonej w mediach społecznościowych deklaracji prezesa firmy, iż koszt dostawy poniesie sama hurtownia” - tłumaczy Izba.

Apteki borykają się z niedoborami podstawowych płynów do dezynfekcji, również z nabywaniem prostych składników służących do ich wytwarzania. W ocenie NIA niezwykle ważne jest, aby dostęp do nich miało jak najwięcej podmiotów zaopatrujących apteki.


Źródło: NIA
Ilość wyświetleń: 87

Komentarze

[ z 0]
2020-04-01 Aktualności 0

Minister zdrowia korzystając ze swoich uprawnień oraz mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w Polsce od 2 kwietnia wprowadza reglamentację leków - Arechin i Plaquenil, ponieważ mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19 – wynika z wydanego w środę obwieszczenia ministra zdrowia.

2020-04-01 Aktualności 0

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19.

2020-03-31 Aktualności 0

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.t

2020-03-31 Aktualności 0

Senat we wtorek nad ranem przyjął poprawki do nowelizacji ustaw zdrowotnych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dziesięć poprawek zostało przyjętych, dwie senatorowie odrzucili. Za podjęciem uchwały dotyczącej przyjęcia nowelizacji z poprawkami głosowało 76 senatorów, za było 73, żaden przeciw, wstrzymało się 3 senatorów.

2020-03-30 Aktualności 0

Środki ochrony osobistej trafią nie tylko do szpitali zakaźnych, ale też do pozostałych jednostek systemu ochrony zdrowia, a także służb - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że będzie to ponad 5 mln 200 tys. maseczek, prawie 32 tys. kombinezonów, ponad 6 mln rękawiczek.