Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Apteka
2020-03-26 Aktualności 0

NIA o dystrybucji do aptek płynu antybakteryjnego Trisept MAX

W związku pytaniami dotyczącymi zasad dystrybucji płynów do dezynfekcji, wytwarzanych przez Polfę Tarchomin, Naczelna Izba Aptekarska opublikowała mechanizmy zaopatrywania się aptek w ten produkt.

Dostawa darmowego płynu Trisept MAX

Na prośbę Naczelnej Rady Aptekarskiej, Minister Zdrowia przekazał nieodpłatnie każdej aptece w kraju płyn antybakteryjny, którego producentem jest Polfa Tarchomin (kanister 5 L). Produkt pochodzi z Agencji Rezerw Materiałowych. Wydawany jest aptekom jako środek przeznaczony wyłącznie do ochrony osobistej personelu. W żadnym przypadku nie może być przeznaczony do dalszej odsprzedaży. Przesyłkę z pominięciem hurtowni farmaceutycznych koordynuje firma kurierska Pocztex. Płyn dostarczany jest całkowicie bezpłatnie. Trwają ustalenia dotyczące kolejnych dostaw.

Wysyłka komercyjna

„Według naszej wiedzy każda hurtownia farmaceutyczna, podobnie jak wiele innych podmiotów gospodarczych, ma prawo komercyjnie nabyć płyn produkowany przez Polfę Tarchomin, na postawie złożonych przez siebie zamówień” - informuje NIA. Jednocześnie każda apteka w kraju ma prawo współpracować z dowolną hurtownią farmaceutyczną i kupować w niej płyn do dezynfekcji, który następnie zbywa na rzecz pacjentów. Zakres tej współpracy jest indywidualną decyzją każdego podmiotu. Należy dodać, że hurtownie posiadające płyn starają się utrzymać ceny na podobnym poziomie, naliczając jedynie symboliczną lub nawet zerową marżę.

Bezpłatne próbki reklamowe

„W czasie, gdy duże pojemniki nie były dostępne, na naszą prośbę, Polfa Tarchomin przygotowała bezpłatne próbki reklamowe w najmniejszych opakowaniach po 30 ml. Próbki te w liczbie dwóch na każdą aptekę (2×30 ml) zostały bezpłatnie dostarczone przez firmę NEUCA, po złożonej w mediach społecznościowych deklaracji prezesa firmy, iż koszt dostawy poniesie sama hurtownia” - tłumaczy Izba.

Apteki borykają się z niedoborami podstawowych płynów do dezynfekcji, również z nabywaniem prostych składników służących do ich wytwarzania. W ocenie NIA niezwykle ważne jest, aby dostęp do nich miało jak najwięcej podmiotów zaopatrujących apteki.


Źródło: NIA
Ilość wyświetleń: 519

Komentarze

[ z 0]
2024-04-04 Aktualności 0

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. To odpowiedź na odmowę podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, która miała ułatwić dostęp do tabletki „dzień po”.

2024-04-04 Aktualności 0

Interdyscyplinarny zespół dr Magdaleny Skóry z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii na Wydziale Lekarskim UJ CM oraz dr. Kamila Kamińskiego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii na Wydziale Chemii UJ odkryli syntetyczny polimer o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i jedocześnie niskiej toksyczności. Nowo powstała technologia jest o tyle ważna, że obecnie na rynku istnieje niewiele substancji wykorzystywanych w leczeniu grzybicy oraz profilaktyce, a z punktu widzenia branży kosmetycznej i farmaceutycznej ma obiecujące właściwości fizyko-chemiczne - poinformował Uniwersytet Jagielloński.

2024-03-26 Aktualności 0

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 1938) od 1 marca 2024 r. funkcjonuje system informatyczny (w ramach tzw. „system P1”) obliczający ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, przepisanego na tzw. e-recepcie rocznej, jaka może być wydana pacjentowi w aptece.

2024-03-20 Aktualności 0

Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej opublikowało stanowisko w sprawie stosowania przepisów gwarantujących zaspokojenie potrzeb ludności w zakresie świadczeń i usług aptek ogólnodostępnych przez pełnienie dyżurów w dzień wolny od pracy oraz dyżurów w porze nocnej.

2024-03-20 Aktualności 0

dr Anna Fogtman, esa, badania, astronauci, zdrowie,