Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
klawiatura
2020-01-30 Aktualności 0

MZ zmieniło interpretację przepisów dotyczących e-recept na 365 dni. Sprawę komentuje wiceminister zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zmieniło interpretację przepisów dotyczących oznaczenia ważności e-recepty na 365 dni. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował na Twitterze, że przygotowywany jest projekt docelowej regulacji dotyczący realizacji recept rocznych.

21 stycznia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wydało komunikat, w którym poinformowało, że oznaczenie ważności e-recepty na 365 dni musi znaleźć się w jej warstwie graficznej. „W przypadku braku takiego oznaczenia – e-recepta jest ważna 30 dni.”

Po tygodniu Ministerstwo Zdrowia zmieniło jednak ten zapis. „Informujemy, że wskazanie przez osobę uprawnioną 365-dniowej ważności e-recepty, przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na niej innych elementów, umożliwia realizację e-recepty w ww. czasie, nawet jeżeli ww. oznaczenie widnieje jedynie w jednej z warstw e-recepty, np. tylko w jej warstwie technicznej” – poinformował resort zdrowia w komunikacie opublikowanym 28 stycznia.

Do sprawy odniósł się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. „W odpowiedzi na liczne głosy w sprawie R365 - przygotowujemy projekt docelowej regulacji dot. realizacji recept rocznych. Jednocześnie musimy na bieżąco reagować na sytuację - stąd decyzja o rozstrzygnięciu wątpliwości dot. ważności na korzyść pacjentów" - napisał na Twitterze wiceminister zdrowia.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że to wpływa na codzienną pracę farmaceutów. Zmiany nie wpłyną na rozliczenia z NFZ" - poinformował wiceminister.


Źródło: MZ | CSIOZ | Twitter
Ilość wyświetleń: 702

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.