Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Tablet lekarz
2018-07-31 Aktualności 0

MZ: postępy w pilotażu e-recepty

Od lutego trwa pilotaż e-recepty. W kwietniu do systemu podłączono wybrane apteki i placówki medyczne, a w maju rozpoczęto wystawianie pierwszych recept elektronicznych. Działania te mają umożliwić wprowadzenie e-recept do użytku w całym kraju od 2020 roku.

Do 27 lipca wystawiono 3613 e-recept, a z 1877 z nich wykupiono już leki. Siedlecki „lekarz-rekordzista” wystawił ponad 1000 elektronicznych recept.

Obecnie pilotażem objętych jest sześć placówek medycznych w Siedlcach i Skierniewicach. Wystawione w nich recepty można realizować w 55 aptekach na terenie tych miast i powiatu siedleckiego. Obecnie najwięcej e-recept wystawiły: Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Siedlcach (1124) oraz NZOZ JUDYTA w Skierniewicach (743).

Program pilotażowy postępuje z każdą wystawioną e-receptą. Niebawem do Skierniewic i Siedlec dołączą kolejne miasta (m.in. Krynica Zdrój i Pleszew), a także niektóre mazowieckie miejscowości. Pozwoli to na jeszcze sprawniejszy przebieg pilotażu dającego już teraz zadowalające rezultaty. Sukcesywnie zbierane są wnioski nasuwające się po pierwszych miesiącach trwania pilotażu, co umożliwia nanoszenie stosownych zmian w systemie. Ponadto trwają też prace nad optymalizacją Internetowego Konta Pacjenta, dzięki któremu pacjent może sprawdzać na bieżąco historię swoich elektronicznych recept, a w przyszłości będzie także mógł sprawdzić inne dane medyczne.

 


Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Ilość wyświetleń: 659

Komentarze

[ z 0]
2024-04-04 Aktualności 0

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. To odpowiedź na odmowę podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, która miała ułatwić dostęp do tabletki „dzień po”.

2024-04-04 Aktualności 0

Interdyscyplinarny zespół dr Magdaleny Skóry z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii na Wydziale Lekarskim UJ CM oraz dr. Kamila Kamińskiego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii na Wydziale Chemii UJ odkryli syntetyczny polimer o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i jedocześnie niskiej toksyczności. Nowo powstała technologia jest o tyle ważna, że obecnie na rynku istnieje niewiele substancji wykorzystywanych w leczeniu grzybicy oraz profilaktyce, a z punktu widzenia branży kosmetycznej i farmaceutycznej ma obiecujące właściwości fizyko-chemiczne - poinformował Uniwersytet Jagielloński.

2024-03-26 Aktualności 0

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 1938) od 1 marca 2024 r. funkcjonuje system informatyczny (w ramach tzw. „system P1”) obliczający ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, przepisanego na tzw. e-recepcie rocznej, jaka może być wydana pacjentowi w aptece.

2024-03-20 Aktualności 0

Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej opublikowało stanowisko w sprawie stosowania przepisów gwarantujących zaspokojenie potrzeb ludności w zakresie świadczeń i usług aptek ogólnodostępnych przez pełnienie dyżurów w dzień wolny od pracy oraz dyżurów w porze nocnej.

2024-03-20 Aktualności 0

dr Anna Fogtman, esa, badania, astronauci, zdrowie,