Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
MZ 21.6.24
2024-06-24 Aktualności 0

Minister zdrowia na posiedzeniu Rady EPSCO w Luksemburgu

Minister zdrowia Izabela Leszczyna uczestniczyła w posiedzeniu Rady EPSCO (Rada UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich), które odbywa się w Luksemburgu.

Wśród najważniejszych tematów, omawianych przez ministrów zdrowia UE podczas spotkania Rady jest m.in.:

  • ocena stanu zaawansowania prac nad rewizją pakietu farmaceutycznego,
  • obszar szczepień, pozwalających zapobiegać nowotworom,
  • ochrona dzieci i młodzieży przed szkodliwym działaniem tradycyjnych i nowatorskich wyrobów tytoniowych,
  • równy dostęp do opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej.

Minister Leszczyna wskazała na konieczność wypracowania bardziej efektywnego systemu, gwarantującego terminowy i sprawiedliwy dostęp do bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo leków.

– Mamy okazję, aby wypracować takie rozwiązania, które przyczynią się do zapewnienia lepszej dostępności leków w Europie. Pacjenci powinni mieć równy dostęp do leków niezależnie od kraju, w którym mieszkają. Biorąc pod uwagę różnice ekonomiczne między państwami członkowskimi dla zachowania odpowiedniej równowagi i szerokiej dostępności, Unia Europejska powinna wspierać i chronić obydwie gałęzie przemysłu lekowego, tj. sektor innowacyjny i generyczny – podkreśliła minister Leszczyna.

W dyskusji poświęconej profilaktyce antynowotworowej i znaczeniu szczepień zapobiegających nowotworom minister zdrowia wskazywała na istotę wszelkich inicjatyw mających na celu wzmocnienie programów szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirusowi zapalenia wątroby typu B oraz inicjatyw w odniesieniu do przeciwdziałania dezinformacji na temat szczepień.

- Dostrzegamy wagę szczepień, które mogą zapobiegać zachorowaniom na nowotwory. Prowadzimy powszechny program szczepień przeciw HPV. Od 1 września br. poszerzamy grupę wiekową i szczepienia obejmą dziewczęta i chłopców, którzy ukończyli 9 rok życia. Będziemy intensyfikować też kampanię informacyjno-edukacyjną na temat szczepień przeciw HPV i korzyści płynących z ich wykonywania – podsumowała minister Leszczyna.

Ministrowie zdrowia UE przyjęli również konkluzje Rady w sprawie przyszłości Europejskiej Unii Zdrowia.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Ilość wyświetleń: 89

Komentarze

[ z 0]
2024-07-15 Aktualności 0

Apteki w całej Polsce stają się coraz ważniejszym ogniwem w systemie ochrony zdrowia, oferując możliwość szczepień ochronnych. To rozwiązanie przynosi korzyści nie tylko dla pacjentów, ale również dla właścicieli aptek i farmaceutów. Zdaniem ekspertów Koalicji na rzecz szczepień w aptekach wprowadzenie takich usług to, krok w stronę łatwiejszego dostępu do profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększenia efektywności funkcjonowania aptek. Już teraz z bezpłatnych szczepień w aptece mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 65 r.ż, (szczepienie przeciw grypie i pneumokokom), a także po ukończeniu 18 r.ż. (przeciw COVID-19).

2024-07-03 Aktualności 0

Bezpieczeństwo lekowe w Polsce w związku z aktualną sytuacją geopolityczną było tematem posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Dzieci. Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.

2024-07-01 Aktualności 0

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, poświęconego bezpieczeństwu lekowemu najmłodszych pacjentów w trakcie pokoju i wojny, minister Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, oraz płk dr n. med. Arkadiusz Kosowski, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w Ministerstwie Obrony Narodowej, zgodzili się, że musi powstać lista leków krytycznych oraz rządowy program rozwoju produkcji leków.

2024-07-01 Aktualności 0

1 lipca weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich.

2024-06-27 Aktualności 0

Zaczyna się niewinnie. Boli cię głowa? Brzuszek? Zaraz dam ci lekarstwo i przejdzie. W ten sposób kształtują się nawyki i przekonanie, że problem zdrowotny można zawsze szybko rozwiązać. Nie tędy jednak droga – ostrzega mgr farm. Katarzyna Grzesiewicz, która od ponad 20 lat pracuje w aptece. Prowadzi też w szkołach program profilaktyki uzależnień pt. „Zacznijmy od dlaczego…?”.