Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
wykład
2018-11-15 Aktualności 0

Jak wytwarzać ATMP-HE?

Ponad 120 osób reprezentujących różne podmioty i jednostki organizacyjne służby zdrowia wzięło udział w warszawskiej konferencji dotyczącej wymagań prawnych dla wytwarzania produktów leczniczych terapii zaawansowanej wyjątków szpitalnych (ATMP-HE) - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który był organizatorem przedsięwzięcia.

Spotkanie otworzył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Maciej Miłkowski. Przywitał uczestników wydarzenia i wyraził zadowolenie z podjęcia tej perspektywicznej, z punktu widzenia pacjenta, tematyki. Główny Inspektor Farmaceutyczny, Paweł Piotrowski podkreślił w swoim wystąpieniu, że konferencja jest kontynuacją aktywności GIF w związku z ATMP-HE, po międzynarodowym spotkaniu koła ekspertów organizacji PIC/S do spraw produktów leczniczych z ludzkiej krwi, tkanek, komórek oraz właśnie ATMP-HE, które odbyło się w październiku w Warszawie.

W dalszej części dr hab. Dariusz Śladowski, Przedstawiciel Polski w Committee for Advanced Therapies (CAT) przy Europejskiej Agencji Leków (EMA) wprowadził uczestników w tematykę produktów leczniczych terapii zaawansowanej. O prawnych regulacjach dotyczących wytwarzania ATMP-HE opowiedziała Paulina Sosin-Ziarkiewicz, Dyrektor Departamentu Prawnego GIF. Kwestie wymagań niezbędnych do uzyskania zgody GIF oraz aspekty związane z pierwszą inspekcją miejsca wytwarzania przedstawiła Anna Ryszczuk, Dyrektor Departamentu Inspekcji ds. Wytwarzania.

Artur Kamiński, Dyrektor Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek (NCBTiK) zapoznał uczestników z aktualnymi wymaganiami dot. banków tkanek i komórek wykorzystywanych do wytwarzania ATMP-HE. Koordynator obszaru farmacji i biotechnologii w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Aleksandra Mościcka-Studzińska omówiła najważniejsze kwestie związane z programami, konkursami oraz projektami jakie realizuje NCBiR.

Konferencję zakończyła dyskusja, w której przedstawiciele podmiotów służby zdrowia zadawali pytania prelegentom dotyczące różnych aspektów wytwarzania wyjątków szpitalnych produktów leczniczych terapii zaawansowanej. Zainteresowanie tematyką wskazuje na potencjał rozwojowy tej gałęzi farmacji. Pokazuje również jak ważny jest dialog z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia w tym zakresie.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Produkty lecznicze terapii zaawansowanej – wyjątki szpitalne otwierają drogę do leczenia wielu chorób lub urazów. Badania rozwojowe i wytwarzanie produktów leczniczych terapii zaawansowanej są obecnie najprężniej rozwijającym się działem medycyny gwarantującym dostęp pacjentom do najwyższych standardów terapii i leczenia. Są to innowacyjne i nowatorskie produkty lecznicze z ogromnym potencjałem, gwarantujące w przyszłości prowadzenie ukierunkowanych terapii w medycynie spersonalizowanej dającej pacjentom możliwość prowadzenia u nich indywidualnego toku leczenia. Wytwarzanie tych produktów wymaga specjalistycznej wiedzy naukowej oraz bardzo kosztownego i nowoczesnego wyposażenia.

 


Źródło: GIF
Ilość wyświetleń: 824

Komentarze

[ z 0]
2024-03-20 Aktualności 0

dr Anna Fogtman, esa, badania, astronauci, zdrowie,

2024-03-19 Aktualności 0

W nowym wykazie leków refundowanych znalazły się po raz pierwszy dwie listy polskich leków, które będą objęte dodatkową zniżką dla pacjentów.

2024-03-19 Aktualności 0

Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 18 marca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 kwietnia 2024 r.

2024-03-18 Aktualności 0

Już drugi rok z rzędu szczepi się przeciwko grypie coraz mniej Polaków, a jednocześnie zaprzestano szczegółowego raportowania zachorowań na tę chorobę - wskazywali eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

2024-03-15 Aktualności 0

Pilotaż dotyczący przeglądu leków w aptece pokazał, że trzeba jeszcze kilka spraw poprawić. Co konkretnie – opowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.