Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
klawiatura
2020-02-04 Aktualności 0

Internetowe Konto Pacjenta aktywowane w aptece?

W ostatnim czasie pojawiły się dwie inicjatywy zmierzające do wprowadzenia możliwości aktywowania Internetowego Konta Pacjenta w aptekach. Czy farmaceuci są przekonani do tego pomysłu?

Internetowa petycja

"Pracownicy aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych, farmaceuci, technicy farmaceutyczni i inny personel pomocniczy, chcieliby aby apteka ogólnodostępna (punkt apteczny) otrzymała uprawnienia punktu potwierdzającego profil zaufany, a także możliwości prowadzenia kampanii informacyjnej mającej na celu zakładanie profili zaufanych oraz aktywowanie Internetowego Konta Pacjenta, na takich samych zasadach jak świadczeniodawcy udzielający świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej"- napisano we wstępie petycji zamieszczonej w portalu petycjeonline.com.

Autor petycji tłumaczy, że informowanie pacjentów o możliwości założenia (aktywowania) Internetowego Konta Pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym (na takich samych zasadach jak mogą to robić świadczeniodawcy udzielający świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej) pozwoli w szerszym zakresie upowszechnić wiedzę o istnieniu Internetowego Konta Pacjenta oraz o możliwości udostępnienia dokumentacji medycznej za pomocą tego konta oraz pomoże osiągnąć założony cel Ministra Zdrowia - 10 milionów aktywnych Kont Pacjenta.

List do posłów

Z podobną inicjatywą wystąpiło stowarzyszenie Leki Tylko Z Apteki, które w liście do posłów z Komisji Zdrowia zaapelowało o wprowadzenie opieki farmaceutycznej w Polsce. W piśmie do parlamentarzystów wskazano, że jedną z pierwszych usług świadczonych przez apteki może być właśnie aktywacja Internetowych Kont Pacjenta.

Jakie korzyści?

Czy farmaceuci są zainteresowani tematem? Zdania są podzielone. Jak dotąd internetową petycję podpisało tylko 16 osób, a w pojedynczych wypowiedziach nie brakuje głosów, że pomysł przysporzy tylko więcej biurokratycznej pracy, z której nie wypłyną żadne wymierne korzyści.

Do sprawy odniosła się również Naczelna Izba Aptekarska. Tomasza Leleno, rzecznik prasowy Izby poinformował w rozmowie z Medexpressem, że samorząd aptekarski już od dłuższego czasu rozmawia z resortem zdrowia na temat szczegółów wprowadzenia tego rozwiązania. „Sama idea zakładania IKP w aptekach jest ciekawa, jednak przy założeniu, że będzie to usługa płatna i świadczona przez farmaceutę, na zasadach analogicznych do tych obowiązujących u lekarzy” - przekazał rzecznik NIA.

NFZ płaci lekarzom rodzinnym za aktywowanie IKP

15 listopada Prezes NFZ wydał zarządzenie na temat warunków zawierania i realizacji umów o finansowanie aktywowania Internetowych Kont Pacjenta. Lekarz rodzinny za aktywowanie IKP może otrzymać od ok. 20 do 37 zł. Najwyższą stawkę przewidziano za aktywację pierwszych 150 kont.

Nie wiadomo na razie, jakie stawki otrzymałyby apteki.


Źródło: petycjeonline.com | lekitylkozapteki.pl |medexpress.pl |nfz.gov.pl |

 

Ilość wyświetleń: 259

Komentarze

[ z 0]
2020-04-01 Aktualności 0

Minister zdrowia korzystając ze swoich uprawnień oraz mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w Polsce od 2 kwietnia wprowadza reglamentację leków - Arechin i Plaquenil, ponieważ mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19 – wynika z wydanego w środę obwieszczenia ministra zdrowia.

2020-04-01 Aktualności 0

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19.

2020-03-31 Aktualności 0

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.t

2020-03-31 Aktualności 0

Senat we wtorek nad ranem przyjął poprawki do nowelizacji ustaw zdrowotnych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dziesięć poprawek zostało przyjętych, dwie senatorowie odrzucili. Za podjęciem uchwały dotyczącej przyjęcia nowelizacji z poprawkami głosowało 76 senatorów, za było 73, żaden przeciw, wstrzymało się 3 senatorów.

2020-03-30 Aktualności 0

Środki ochrony osobistej trafią nie tylko do szpitali zakaźnych, ale też do pozostałych jednostek systemu ochrony zdrowia, a także służb - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że będzie to ponad 5 mln 200 tys. maseczek, prawie 32 tys. kombinezonów, ponad 6 mln rękawiczek.