Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
klawiatura
2020-02-04 Aktualności 0

Internetowe Konto Pacjenta aktywowane w aptece?

W ostatnim czasie pojawiły się dwie inicjatywy zmierzające do wprowadzenia możliwości aktywowania Internetowego Konta Pacjenta w aptekach. Czy farmaceuci są przekonani do tego pomysłu?

Internetowa petycja

"Pracownicy aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych, farmaceuci, technicy farmaceutyczni i inny personel pomocniczy, chcieliby aby apteka ogólnodostępna (punkt apteczny) otrzymała uprawnienia punktu potwierdzającego profil zaufany, a także możliwości prowadzenia kampanii informacyjnej mającej na celu zakładanie profili zaufanych oraz aktywowanie Internetowego Konta Pacjenta, na takich samych zasadach jak świadczeniodawcy udzielający świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej"- napisano we wstępie petycji zamieszczonej w portalu petycjeonline.com.

Autor petycji tłumaczy, że informowanie pacjentów o możliwości założenia (aktywowania) Internetowego Konta Pacjenta w aptece lub punkcie aptecznym (na takich samych zasadach jak mogą to robić świadczeniodawcy udzielający świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej) pozwoli w szerszym zakresie upowszechnić wiedzę o istnieniu Internetowego Konta Pacjenta oraz o możliwości udostępnienia dokumentacji medycznej za pomocą tego konta oraz pomoże osiągnąć założony cel Ministra Zdrowia - 10 milionów aktywnych Kont Pacjenta.

List do posłów

Z podobną inicjatywą wystąpiło stowarzyszenie Leki Tylko Z Apteki, które w liście do posłów z Komisji Zdrowia zaapelowało o wprowadzenie opieki farmaceutycznej w Polsce. W piśmie do parlamentarzystów wskazano, że jedną z pierwszych usług świadczonych przez apteki może być właśnie aktywacja Internetowych Kont Pacjenta.

Jakie korzyści?

Czy farmaceuci są zainteresowani tematem? Zdania są podzielone. Jak dotąd internetową petycję podpisało tylko 16 osób, a w pojedynczych wypowiedziach nie brakuje głosów, że pomysł przysporzy tylko więcej biurokratycznej pracy, z której nie wypłyną żadne wymierne korzyści.

Do sprawy odniosła się również Naczelna Izba Aptekarska. Tomasza Leleno, rzecznik prasowy Izby poinformował w rozmowie z Medexpressem, że samorząd aptekarski już od dłuższego czasu rozmawia z resortem zdrowia na temat szczegółów wprowadzenia tego rozwiązania. „Sama idea zakładania IKP w aptekach jest ciekawa, jednak przy założeniu, że będzie to usługa płatna i świadczona przez farmaceutę, na zasadach analogicznych do tych obowiązujących u lekarzy” - przekazał rzecznik NIA.

NFZ płaci lekarzom rodzinnym za aktywowanie IKP

15 listopada Prezes NFZ wydał zarządzenie na temat warunków zawierania i realizacji umów o finansowanie aktywowania Internetowych Kont Pacjenta. Lekarz rodzinny za aktywowanie IKP może otrzymać od ok. 20 do 37 zł. Najwyższą stawkę przewidziano za aktywację pierwszych 150 kont.

Nie wiadomo na razie, jakie stawki otrzymałyby apteki.


Źródło: petycjeonline.com | lekitylkozapteki.pl |medexpress.pl |nfz.gov.pl |

 

Ilość wyświetleń: 192

Komentarze

[ z 0]
2020-02-11 Aktualności 0

Na razie mamy wywołaną przez wirusa z Wuhan epidemię o zasięgu międzynarodowym, obawiamy się, że wkrótce dojdzie jednak do wybuchu pandemii – powiedział PAP wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń dr Paweł Grzesiowski.

2020-02-10 Aktualności 0

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikowało nową wersję poradnika dla pracowników medycznych i aptekarzy z opisem jak działa e-recepta i odpowiedziami na pytania zadawane przez osoby wystawiające i realizujące e-recepty.

2020-02-06 Aktualności 0

Branża farmaceutyczna stale poszukuje nowych związków, które mogą stać się potencjalnymi lekami na różne choroby. Aby ułatwić cały proces i pomóc naukowcom oraz badaczom pracującym nad opracowywaniem leków, europejski projekt utworzył innowacyjną platformę - poinformował Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).

2020-02-05 Aktualności 0

Proceder „słupowania”, czy to w przypadku mafii VAT-owskich, paliwowych czy lekowych jest zjawiskiem, z którym od lat nie mogą sobie poradzić organy ścigania. Naczelna Izba Aptekarska negatywnie ocenia jego konsekwencje, dlatego zwraca się do wszystkich organów administracji państwowej odpowiedzialnych za stanowienie i przestrzegania prawa o zaostrzenie kar za udział w tym procederze.

2020-02-03 Aktualności 0

Opublikowano Raport z badania „Pilotaż wdrożenia opieki farmaceutycznej z praktykami grupy opieka.farm”. W pilotażu badane były 4 usługi: proste badanie w aptece (pomiar ciśnienia wraz z konsultacją), instruktaże obsługi sprzętu medycznego (na przykładzie inhalatorów), pomoc w samoleczeniu (przegląd domowej apteczki) i optymalizacja stosowania leków (przegląd lekowy).