Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Sejm fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu
2021-11-18 Aktualności

Farmaceuci będą mogli kwalifikować i szczepić przeciwko grypie osoby dorosłe

17 listopada podczas 42. posiedzenia Sejmu, posłowie zdecydowaną większością głosów poparli poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1717 i 1751), umożliwiając tym samym farmaceutom wykonywanie szczepień przeciw grypie.

Jak informuje Naczelna Izba Aptekarska, poparcie posłów dla procedowanej w aktualnym kształcie ustawy daje farmaceutom zielone światło również do kwalifikacji do szczepień przeciw grypie, podobnie jak ma to obecnie miejsce podczas realizacji szczepień przeciwko COVID-19. Przyjęta poprawka poszerza również krąg zawodów medycznych, które nabędą nowe uprawnienia. Mowa m.in. o diagnostach laboratoryjnych, fizjoterapeutach czy ratownikach medycznych.

Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta, co stanowić będzie ostatni etap procesu legislacyjnego przed nadaniem farmaceutom uprawnień do kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciwko grypie.


Źródło: NIA
fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu
Ilość wyświetleń: 197

Komentarze

[ z -1]
2022-05-23 Aktualności

Małpia ospa nie jest w tym momencie zagrożeniem dla zdrowia publicznego – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Specjalistka od chorób zakaźnych wskazała, że jest to rodzaj ospy znacznie mniej zaraźliwy, niż np. powszechnie znana ospa wietrzna.

2022-05-20 Aktualności

"Rozwój kierunków medycznych w Polsce przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na kadry medyczne, to priorytet polityki państwa polskiego" – powiedział w czwartek w Szczecinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

2022-05-19 Aktualności

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że podczas pobytu w szpitalu – niezależnie od leczenia związanego z głównym powodem hospitalizacji – należy pacjentowi zapewnić również leki lub odpowiednie zamienniki, przyjmowane przez pacjenta na stałe, np. w związku z chorobą przewlekłą.

2022-05-16 Aktualności

Zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii, bo jej żaden minister świata nie jest w stanie znieść swoją decyzją. Epidemia jeszcze z nami jest, choć stopniowo zmierza w kierunku endemii – akcentuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

2022-05-13 Aktualności

Sejm uchwalił nowelizację ustawy przewidującą, że farmaceuta i technik farmaceutyczny podczas wykonywania czynności zawodowych w aptece lub punkcie aptecznym korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.