Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
farmaceutka
2020-11-30 Aktualności 0

Eksperci: farmaceuci mogą pomóc w masowych szczepienia przeciwko COVID-19

W masowych szczepienia przeciwko COVID-19 mogą pomóc farmaceuci – twierdzą eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej. Nie mają oni jeszcze takich uprawnień, ale nowa ustawa o zawodzie farmaceuty może to zmienić.

Według ostatnich wytycznych Komisji Europejskiej ważne jest nie tylko samo wykonanie szczepienia przeciwko COVID-19, ale także określenie badań kwalifikacyjnych przed szczepieniem, ponieważ obecnie może to wykonać jedynie lekarz, co stanowi znaczne utrudnienie podczas pandemii i powszechnych teleporad, gdy dostęp do placówek medycznych jest znacznie ograniczony – zwracają uwagę w informacji przekazanej PAP eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Uważają oni, że jednym z rozwiązań na odciążenie służby zdrowia jest uprawnienie w pełni przygotowanych na to pielęgniarek i położnych do kwalifikowania do szczepień, a także wprowadzenie możliwości realizacji szczepień w aptekach przez farmaceutów. W przypadku farmaceutów ma to umożliwić procedowana obecnie w Senacie ustawa o zawodzie farmaceuty.

Ustawa uchwalona przez Sejm 28 października br. jest – jak mówiła w czwartek w Senacie senator Agnieszka Gorgoń-Komor (KO) – bardzo oczekiwana przez środowisko farmaceutyczne i jest rozwiązaniem analogicznym m.in. do ustawy o zawodzie lekarza, ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej czy ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Ustawa – jak akcentowała – "jest jednym z elementów porządkowania systemu ochrony zdrowia".

Poinformowała, że podczas prac nad ustawą komisja zdrowia opowiedziała się m.in. za wprowadzeniem szczepień ochronnych przez farmaceutów. "Umożliwienie wykonywania szczepień, zwłaszcza w obliczu pandemii COVID-19 i przeprowadzania szczepień populacyjnych stanowi krok w dobrą stronę zakresie wykorzystania potencjału zawodu farmaceuty" – wskazała Gorgoń-Komor.

W piątek późnym wieczorem senatorowie przyjęli ustawą o zawodzie farmaceuty, wprowadzając do niej m.in. możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów.

„Pandemia pokazała, że w czasie utrudnionego dostępu do placówek medycznych i lekarzy, pierwszą linią kontaktu pacjenta jest farmaceuta. Dzięki opiece farmaceutycznej, w ramach której wykwalifikowani farmaceuci mogą wspomóc proces leczenia, koordynując prawidłowy przebieg farmakoterapii można usprawnić system ochrony zdrowia. Umożliwienie farmaceutom zaangażowania się w działania profilaktyczne poprzez realizowanie nowych usług farmaceutycznych, takich jak szczepienia ochronne jest niezwykle istotne przy opracowywaniu strategii na wykonywanie masowych szczepień społeczeństwa polskiego” – przekonuje dr n. farm Piotr Merks, przewodniczący Związków Zawodowych Pracowników Farmacji.

Według Ministerstwa Zdrowia, szczepionka przeciw COVID-19 może być dostępna w naszym kraju w pierwszym kwartale przyszłego roku, a być może już w lutym 2021 r.

„Dzięki wyszczepieniu odpowiednio dużej liczby osób i wypracowaniu odporności populacyjnej będziemy w stanie spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Do szczepień w początkowym okresie dostępności szczepionek przeciw COVID-19 powinny zostać skierowane osoby należące do grup ryzyka. Są to przede wszystkim pracownicy ochrony zdrowia, osoby starsze i chorujące przewlekle”– podkreśla prof. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.(PAP)

 

Źródło: PAP

Ilość wyświetleń: 241

Komentarze

[ z 0]
2021-01-13 Aktualności 0

Mechanizm działania szczepionek Moderny i konsorcjum Pfizera i BioNTech jest taki sam. Produkty różnią się jednak m.in. warunkami, w jakich powinny być przechowywane i terminem podawania drugiej dawki.

2021-01-11 Aktualności 0

Belgia, Holandia i Słowenia będą nowymi krajami magazynującymi zapasy unijnych materiałów medycznych - poinformowała Komisja Europejska. W sumie dziewięć państw unijnych będzie przechowywać te materiały na wypadek pogorszenia się sytuacji z pandemią Covid-19.

2021-01-07 Aktualności 0

W jednej fiolce szczepionki Moderny, dopuszczonej w środę na rynek UE, jest dwa razy więcej dawek niż w szczepionce Comirnaty. Warunki przechowywania mniej wymagające, choć mechanizm działania taki sam - poinformował PAP prezes URPL Grzegorz Cessak.

2021-01-05 Aktualności 0

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że doszło do celowego złamania zasad Narodowego Programu Szczepień; osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością zostały zarejestrowane jako personel niemedyczny pracujący w szpitalu - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

2021-01-04 Aktualności 0

W poniedziałek ma się rozpocząć szczegółowa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w jednostkach związanych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w związku z zamieszaniem wokół przedterminowych szczepień celebrytów i polityków. Niezależnie sprawę bada komisja WUM.