Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Tablet lekarz
2017-11-14 Aktualności 0

CSIOZ zapowiada pilotaż e-recepty

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia poinformowało, że pod koniec I kwartału 2018 roku w jednym z miast wprowadzony zostanie pilotażowy projekt wystawiania e-recept.

Specjaliści z CSIOZ nie ujawnili jeszcze, o które miasto chodzi, ale wszystko wskazuje na to, że w końcu informatyzacja służby zdrowia nabiera rozpędu. Przypomnijmy, że prace nad projektem P1 rozpoczęły się w 2008 r. i miały się skończyć początkowo w 2014 r. Tymczasem najpierw przełożono je na połowę 2015 r., a potem na końcówkę 2015 r. Żadnej z tych dat nie udało się dotrzymać.

Teraz, po wprowadzeniu planu naprawczego, prace posuwają się do przodu zgodnie z przyjętym, nowym harmonogramem. CSIOZ zgodnie z zapowiedziami opublikowało w połowie 2016 roku dokumentację integracyjną w zakresie zapisu i odczytu elektronicznych recept oraz uruchomiło środowisko informatyczne, w którym dostawcy rozwiązań IT dla placówek medycznych mogą testować swoje oprogramowanie.

Luty lub marzec 2018 roku to realna data wprowadzenia pilotażowego projektu wypisywania e-recept w jednym z polskich miast. Specjaliści Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia zapowiadają, że kolejne miasta i regiony będą włączane do programu w 2019 r., tak by od 1 stycznia 2020 r. e-recepty mogły być wystawiane w całym kraju.

Czy na nowe rozwiązania będą gotowe gabinety lekarskie? Z powodu ciągłego przesuwanie terminów, wiele placówek zbagatelizowało problem i nie rozpoczęło wdrażania odpowiednich rozwiązań, które umożliwią im sprawne funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Z II edycji badań poziomu informatyzacji podmiotów leczniczych w Polsce wynika, że w 2016 roku na EDM było gotowych 41 procent szpitali oraz 26 procent placówek udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych (innych niż szpitalne).

Z pomocą może im przyjść Gabinet drWidget, przygotowany przez firmę LekSeek Polska. Program umożliwia nowoczesne zarządzanie przychodnią lub indywidualnym gabinetem, daje dostęp do baz informacji ułatwiających codzienną pracę oraz spełnia wszystkie ustawowe wymogi dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Gabinet drWidget już teraz w bardzo prosty sposób umożliwia wystawianie i drukowanie recept lekarskich, zgodnie z wytycznymi NFZ oraz obowiązującymi przepisami, a gdy tylko resort zdrowia umożliwi wystawianie e-recepty, automatycznie dostosuje się do nowych funkcjonalności i pozwoli bardzo płynnie przejść do nowych rozwiązań.

Chcąc korzystać z programu, wystarczy założyć konto na stronie drw.pl. Dla wszystkich zainteresowanych dostępna jest też wersja demonstracyjna (z fikcyjnymi danymi), która pozwala zapoznać się z programem i jego różnymi funkcjami.

 

Ilość wyświetleń: 555

Komentarze

[ z 0]
2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

2024-04-16 Aktualności 0

Dwie największe sieci aptek w Szwecji zdecydowały, że nie będą sprzedawać dzieciom poniżej 15. roku życia kosmetyków przeciwstarzeniowych. To odpowiedź na rosnący problem stosowania przez młode dziewczynki silnych produktów odmładzających, polecanych m.in. na Tik-Toku.

2024-04-09 Aktualności 0

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczym udostępniona została funkcjonalność pobierania stanów magazynowych dla produktów identyfikowanych numerem zapotrzebowania (sprowadzanych w ramach trybów szczególnych przewidzianych w ustawie Prawo farmaceutyczne obsługiwanych poprzez SOID).

2024-04-04 Aktualności 0

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. To odpowiedź na odmowę podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, która miała ułatwić dostęp do tabletki „dzień po”.

2024-04-04 Aktualności 0

Interdyscyplinarny zespół dr Magdaleny Skóry z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii na Wydziale Lekarskim UJ CM oraz dr. Kamila Kamińskiego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii na Wydziale Chemii UJ odkryli syntetyczny polimer o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i jedocześnie niskiej toksyczności. Nowo powstała technologia jest o tyle ważna, że obecnie na rynku istnieje niewiele substancji wykorzystywanych w leczeniu grzybicy oraz profilaktyce, a z punktu widzenia branży kosmetycznej i farmaceutycznej ma obiecujące właściwości fizyko-chemiczne - poinformował Uniwersytet Jagielloński.