Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
leki
2019-04-04 Aktualności 0

Collegium Medicum UJ planuje uruchomić studia poświęcone lekom

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie planuje uruchomić studia poświęcone lekom. Jak poinformowała we wtorek uczelnia, Drug Discovery and Development jest pierwszym takim kierunkiem w Polsce oraz jednym z siedmiu w Europie.

To studia drugiego stopnia, mają ruszyć w przyszłym roku akademickim, trwa rekrutacja. Kierunek jest przeznaczony dla absolwentów studiów wyższych (co najmniej licencjata) na kierunkach z dziedziny nauk farmaceutycznych, medycznych, chemicznych, biologicznych. Kandydaci muszą bardzo dobrze znać język angielski.

„U podstaw utworzenia nowego kierunku leżała diagnoza zarówno rynku pracy, jak i oferty edukacyjnej. Istnieje także trzeci aspekt, któremu postanowiliśmy się przyjrzeć, a mianowicie – kto w tej chwili wypełnia pozaapteczny sektor farmaceutyczny? Są to w większości +niefarmaceuci+, a więc osoby w większości zdobywający wiedzę z obszaru farmacji w ramach staży u pracodawców lub dopiero po zatrudnieniu” – powiedział prof. Marcin Kołaczkowski, prodziekan ds. strategii i rozwoju Wydziału Farmaceutycznego UJ.

Jak zaznaczył, nowy kierunek nie koliduje z aptekarstwem, które „jest i pozostanie najpopularniejszym kierunkiem rozwoju zawodowego wśród farmaceutów”. „Chcemy jednak wskazać młodym ludziom różne możliwości kariery – jedni zdecydują się na pracę w aptece, a inni mogą stanowić konkurencyjną kadrę np. w farmacji przemysłowej, która również jest bardzo dużym rynkiem pracy” – wyjaśnił.

Absolwenci Drug Discovery and Development dowiedzą się, jak poszukiwane, identyfikowane, badane, produkowane i testowane są nowe leki, poznają aspekty prawno-regulacyjne, niezbędne do ich akceptacji jako produktów leczniczych. Zdobędą umiejętności zarządzania i kompetencje językowe, wspierające ich przyszłe zatrudnienie w branży pharma biotech, agencjach rejestracyjnych oraz centrach zadań nad lekiem na całym świcie.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Beata Kołodziej
Ilość wyświetleń: 117

Komentarze

[ z 0]
2019-04-16 Aktualności 0

Pięć osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej zatrzymali agenci CBA. Sprawa dotyczy nielegalnego handlu lekami. Leki o wartości 16 mln zł wyeksportowano z Polski.

2019-04-15 Aktualności 0

Senatorowie przyjęli zmiany w Prawie farmaceutycznym, które mają pozwolić na skuteczną walkę z mafią lekową. Za głosowało 85 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

2019-04-12 Aktualności 0

Polacy ufają farmaceutom, ale nie wiedzą, czego mogą od nich oczekiwać – ich pracę kojarzą przede wszystkim ze sprzedażą leków. To najważniejsze wnioski z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez agencję Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej. Obie instytucje rozpoczęły 11 kwietnia pierwszą w historii zawodu farmaceuty ogólnopolską kampanię wizerunkową „Po pierwsze farmaceuta”. Akcja ma charakter edukacyjny. Jej celem jest przede wszystkim pokazanie Polakom, że farmaceuta to nie tylko sprzedawca, lecz przede wszystkim ekspert w dziedzinie farmakologii i zdrowia.

2019-04-11 Aktualności 0

Od początku uruchomienia e-recept w Polsce wystawionych zostało już ponad 600 tys. elektronicznych dokumentów. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, iż jego zdaniem zakładany termin wdrożenia elektronicznych recept w całym kraju od początku przyszłego roku jest w pełni realny.

2019-04-09 Aktualności 0

Na stronie internetowej Naczelnej Izby Aptekarskiej opublikowano katalog najczęściej występujących błędów w komunikatach obrotów i stanów, które apteki wysyłają do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.