Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
leki
2019-04-04 Aktualności 0

Collegium Medicum UJ planuje uruchomić studia poświęcone lekom

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie planuje uruchomić studia poświęcone lekom. Jak poinformowała we wtorek uczelnia, Drug Discovery and Development jest pierwszym takim kierunkiem w Polsce oraz jednym z siedmiu w Europie.

To studia drugiego stopnia, mają ruszyć w przyszłym roku akademickim, trwa rekrutacja. Kierunek jest przeznaczony dla absolwentów studiów wyższych (co najmniej licencjata) na kierunkach z dziedziny nauk farmaceutycznych, medycznych, chemicznych, biologicznych. Kandydaci muszą bardzo dobrze znać język angielski.

„U podstaw utworzenia nowego kierunku leżała diagnoza zarówno rynku pracy, jak i oferty edukacyjnej. Istnieje także trzeci aspekt, któremu postanowiliśmy się przyjrzeć, a mianowicie – kto w tej chwili wypełnia pozaapteczny sektor farmaceutyczny? Są to w większości +niefarmaceuci+, a więc osoby w większości zdobywający wiedzę z obszaru farmacji w ramach staży u pracodawców lub dopiero po zatrudnieniu” – powiedział prof. Marcin Kołaczkowski, prodziekan ds. strategii i rozwoju Wydziału Farmaceutycznego UJ.

Jak zaznaczył, nowy kierunek nie koliduje z aptekarstwem, które „jest i pozostanie najpopularniejszym kierunkiem rozwoju zawodowego wśród farmaceutów”. „Chcemy jednak wskazać młodym ludziom różne możliwości kariery – jedni zdecydują się na pracę w aptece, a inni mogą stanowić konkurencyjną kadrę np. w farmacji przemysłowej, która również jest bardzo dużym rynkiem pracy” – wyjaśnił.

Absolwenci Drug Discovery and Development dowiedzą się, jak poszukiwane, identyfikowane, badane, produkowane i testowane są nowe leki, poznają aspekty prawno-regulacyjne, niezbędne do ich akceptacji jako produktów leczniczych. Zdobędą umiejętności zarządzania i kompetencje językowe, wspierające ich przyszłe zatrudnienie w branży pharma biotech, agencjach rejestracyjnych oraz centrach zadań nad lekiem na całym świcie.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Beata Kołodziej
Ilość wyświetleń: 154

Komentarze

[ z 0]
2019-06-13 Aktualności 0

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, które zrównuje regulacje dotyczącące realizacji recepty wystawionej w postaci papierowej i elektronicznej.

2019-06-11 Aktualności 0

6 czerwca weszła w życie nowelizacja Prawa farmaceutycznego zaostrzająca przepisy związane ze zbywaniem produktów leczniczych przez apteki i punkty apteczne (art.86a). Nowe prawo miało ograniczyć proceder nielegalnego wywozu leków za granicę. W rzeczywistości uderza m.in. w domy pomocy społecznej, domy dziecka, szkoły, czy zakłady pracy, które nie będą mogły kupić wielu leków bez recepty (OTC) - ocenia Naczelna Izba Aptekarska.

2019-06-10 Aktualności 0

Coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74% doświadczyło takiej sytuacji - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego w kwietniu br.

2019-06-07 Aktualności 0

Pacjentka dostanie jednak refundację leku uśmierzającego ból w rzadkiej chorobie nóg. Koszt leku – suszu z konopi - pochłaniałby większość jej dochodów. W 2017 r. Minister Zdrowia odmówił refundacji, ale w 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił tę decyzję. Wnosił o to Rzecznik Praw Obywatelskich, powołując się na gwarantowane przez Konstytucję prawo do godności, ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Teraz minister wydał zgodę na refundację leku - informuje Biuro RPO.

2019-06-06 Aktualności 0

Olsztyńscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przez kilka miesięcy zbierali materiał dowodowy przeciwko 2 mężczyznom podejrzanym o posługiwanie się fałszywymi receptami. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 50-latek i jego o 12 lat starszy „wspólnik” na terenie 3 województw wyłudzili lekarstwa w 73 aptekach. Firmy oszacowały straty na 10.000 złotych. Akt oskarżenia przeciwko 2 mieszkańcom województwa pomorskiego trafił do sądu. Mężczyznom grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.