Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
kopalnia
2020-05-12 Aktualności 0

Cieszyński: sytuacja na Śląsku jest już pod kontrolą

Obecnie sytuacja na Śląsku jest już pod kontrolą; mamy kilkanaście tysięcy osób zbadanych, z których 600 miało wynik pozytywny, to ok. 5 proc. z przetestowanych - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 235 nowych zakażeniach koronawirusem i kolejnych 16 zgonach. Najwięcej zakażeń odnotowano w woj. śląskim - 204. Łącznie zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 16 tys. 561 osób, z których 827 zmarło.

Wiceminister zdrowia na konferencji prasowej podkreślił, że to już kolejny dzień, kiedy zdecydowana większość przypadków pochodzi z woj. śląskiego. "Od samego początku, kiedy otrzymaliśmy informację o sytuacji na Śląsku, o sytuacji (w kopalni-PAP) w Jankowicach, zostały tam skierowane dodatkowe siły, zarówno jeśli chodzi o inspekcję sanitarną jak i inne służby" - wskazał Cieszyński.

Podziękował wojewodom i inspektorom sanitarnym za dobrą współpracę.

"Obecnie sytuacja jest już pod kontrolą. Mamy kilkanaście tysięcy osób zbadanych, 600 z nich miało wynik pozytywny, co daje ok. 5 proc. To istotnie mniej niż w tych pierwszych rzutach, kiedy mieliśmy obawy, że możemy mieć nawet do czynienia z kilkunastoma procentami przypadków pozytywnych. Widzimy, że ta sytuacja jest już coraz bliżej pozytywnego zakończenia" - podkreślił wiceszef MZ.

Dodał, że oprócz górników testowani są także członkowie ich rodzin. "Ta akcja będzie kontynuowana prawdopodobnie do końca tygodnia. O jej wynikach będziemy informować na bieżąco" - zapewnił.

Cieszyński pytany na konferencji, kiedy będą podjęte ewentualne decyzje dotyczące zdejmowania obostrzeń, odpowiedział, że ta informacja będzie przekazywana przez Kancelarie Premiera. "Jestem przekonany, że w tym tygodniu będziemy mogli zapowiedzieć, że ten kolejny etap odmrażania gospodarki i życia społecznego jest przed nami. Myślę, że to będą dobre wiadomości dla wszystkich" - powiedział.

Dopytywany, czy możliwe jest podjęcie odrębnych decyzji w sprawie Śląska, podkreślił, że przepisy ustawy przewidują taką możliwość. "Oczywiście jeżeli taka będzie sytuacja epidemiczna i jeśli takie będą rekomendacje inspekcji sanitarnej, to jak najbardziej jest możliwe, że wobec konkretnych regionów, w tym Śląska, będzie zastosowany jakiś szczególny reżim. Na ten moment czekamy na dokładne informacje i propozycje" - przekazał Cieszyński.

Według ostatnich, opublikowanych w poniedziałek po południu danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w regionie wynosi obecnie 3779 (o 71 więcej, niż w poniedziałek rano).

W kwarantannie domowej przebywa w woj. śląskim (decyzje sanepidu, bez danych policji) 5 800 osób, a 7 047 osób jest pod nadzorem sanitarnym. Zmarło 150 osób, 905 wyzdrowiało, w szpitalach leczonych jest 416 osób. Dla regionu przebadano 42 604 próbki.(PAP)

 

Źródło: PAP

Ilość wyświetleń: 125

Komentarze

[ z 0]
2020-06-03 Aktualności 0

Minister Zdrowia informuje, iż Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) działający przy Europejskiej Agencji Leków wydał na podstawie przeprowadzonego przeglądu dostępnych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych zawierających substancję czynną Ulipristali acetas w dawce 5 mg rekomendację wskazującą, iż pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydane dla tych produktów leczniczych powinny zostać zawieszone na terenie Unii Europejskiej do czasu zakończenia procedury arbitrażowej na podstawie art. 31 dyrektywy 2001/83/WE.

2020-06-02 Aktualności 0

Ponad 5 milionów komunikatów poprawnych oraz poprawnych z ostrzeżeniami przyjęto od 1 kwietnia 2019 roku w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL) - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Rekordowy komunikat – z 59 818 transakcjami – zarejestrowano 20 marca 2020 roku.

2020-06-01 Aktualności 0

Naukowcy przekonują, że brak odpowiedniej wentylacji zamkniętych przestrzeni, w domu i w zakładach pracy zwiększa ryzyko zakażenia SARS-Cov-2. Ich zdaniem zapobieganie zakażeniom drogą powietrzną to jeden z filarów walki z pandemią.

2020-05-29 Aktualności 0

Cząsteczki koronawirusa mogą - w formie aerozoli - przenosić nawet ludzie bez objawów, emitując je na odległość podobną, na jaką palacz wydycha dym. Dlatego podczas powrotu społeczeństw do zwykłej aktywności społeczny dystans i maski na twarz mogą okazać się kluczowe - podkreślają naukowcy w "Science".

2020-05-27 Aktualności 0

26 maja podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. W posiedzeniu z ramienia Naczelnej Izby Aptekarskiej uczestniczyła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – prezes NRA.