Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Farmaceuta w aptece
2017-04-19 Aktualności 0

Aptekarze apelują do senatorów o przyjęcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego

Naczelna Rada Aptekarska zaapelowała do Senatu o poparcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Aptekarze podkreślają, że ustawa zakłada powrót do tradycyjnej roli apteki, traktowanej jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu oferującego sprzedaż leków.

Rada zwraca uwagę, iż zwolennikami projektowanych zmian są m.in. kluczowe organizacje, skupiające w sumie ponad pół miliona osób reprezentujących tzw. „biały personel” (samorządy: aptekarski, lekarski, pielęgniarek i położnych oraz diagnostów laboratoryjnych), a także młodzi farmaceuci zrzeszeni wokół Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.

Zdaniem NRA, proponowane zmiany mają na celu zahamowanie funkcjonujących dziś na rynku licznych patologii, w tym postrzegania pacjenta przede wszystkim jako narzędzia do zarabiania ogromnych pieniędzy.

„Proponowane rozwiązania dotyczą jedynie nowych aptek i mają ukształtować rynek na kolejne dziesięciolecia. W praktyce oznacza to, że ponad 14,7 tys. funkcjonujących obecnie aptek będzie dalej istnieć, a konkurencja pomiędzy placówkami spowoduje, że ceny leków pozostaną korzystne dla pacjentów” - czytamy w opublikowanym apelu.

Według Rady wejście w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego ucywilizuje rynek apteczny, który jest w 60-ciu procentach zdominowany przez sieci apteczne (obecnie jest ich 417).

NRA podkreśla również, że podobne rozwiązania funkcjonują w Europie, gdzie prawie 70 procent aptek jest objętych szczegółowymi regulacjami. Dotyczy to między innymi takich państw jak Niemcy, Francja, Austria, Hiszpania, Włochy, Dania czy Belgia. Ustawa jest także zgodna z Konstytucją RP i prawem unijnym. Pozytywnie o zasadzie „Apteka dla aptekarza” wypowiedział się także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Cała treść Listu otwarty do Senatorów RP znajduje się na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej [Plik PDF].

 

Ilość wyświetleń: 817

Komentarze

[ z 0]
2024-04-04 Aktualności 0

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. To odpowiedź na odmowę podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, która miała ułatwić dostęp do tabletki „dzień po”.

2024-04-04 Aktualności 0

Interdyscyplinarny zespół dr Magdaleny Skóry z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii na Wydziale Lekarskim UJ CM oraz dr. Kamila Kamińskiego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii na Wydziale Chemii UJ odkryli syntetyczny polimer o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i jedocześnie niskiej toksyczności. Nowo powstała technologia jest o tyle ważna, że obecnie na rynku istnieje niewiele substancji wykorzystywanych w leczeniu grzybicy oraz profilaktyce, a z punktu widzenia branży kosmetycznej i farmaceutycznej ma obiecujące właściwości fizyko-chemiczne - poinformował Uniwersytet Jagielloński.

2024-03-26 Aktualności 0

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 1938) od 1 marca 2024 r. funkcjonuje system informatyczny (w ramach tzw. „system P1”) obliczający ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, przepisanego na tzw. e-recepcie rocznej, jaka może być wydana pacjentowi w aptece.

2024-03-20 Aktualności 0

Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej opublikowało stanowisko w sprawie stosowania przepisów gwarantujących zaspokojenie potrzeb ludności w zakresie świadczeń i usług aptek ogólnodostępnych przez pełnienie dyżurów w dzień wolny od pracy oraz dyżurów w porze nocnej.

2024-03-20 Aktualności 0

dr Anna Fogtman, esa, badania, astronauci, zdrowie,