Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
szuflada
2022-03-04 Aktualności 0

NIA: Sytuacja polskiego sektora aptecznego jest stabilna

Z uwagi na dalszą eskalację konfliktu zbrojnego w Ukrainie oraz pojawiającymi się informacjami o potencjalnych brakach leków, Naczelna Izba Aptekarska opublikowała informację w tej sprawie.

NIA zwraca uwagę, że od kilku dni farmaceuci obserwują zwiększone zainteresowanie pacjentów zakupem dostępnych w aptekach popularnych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i środków opatrunkowych. Tylko w ciągu dwóch dni sprzedano ponad 4 mln opakowań. Wynika to bezpośrednio z chęci gromadzenia zapasów przez pacjentów oraz niesienia pomocy obywatelom Ukrainy.

Samorząd aptekarski informuje, że jeśli trend, związany ze wzmożonym popytem w aptekach utrzymałby się w dłuższej perspektywie, mogłoby to doprowadzić do pewnych czasowych utrudnień związanych z dostępnością do wspomnianych produktów.

„Na ten moment sytuacja polskiego sektora aptecznego jest stabilna. Apteki dysponują odpowiednimi zapasami leków, dlatego zwracamy się z serdeczną prośbą do pacjentów, aby nie gromadzili zapasów leków oraz nie dokonywali zakupów pod wpływem emocji, kierując się głównie chęcią i potrzebą niesienia pomocy naszym sąsiadom” - czytamy w opublikowanym komunikacie.

NIA przypominama jednocześnie treść wspólnego apelu Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dotyczącego rezygnacji z indywidualnych zbiórek leków dla walczącej Ukrainy.

Naczelna Izba Aptekarska zapewnia, że pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, jak również innymi instytucjami, celem bieżącego monitorowania obecnej sytuacji rynkowej.

 


Źródło: NIA

Ilość wyświetleń: 212

Komentarze

[ z 0]
2024-05-16 Aktualności 0

W końcu 2023 r. działalność prowadziło 11,5 tys. aptek (ogólnodostępnych i zakładowych) oraz 1,1 tys. punktów aptecznych, w których pracowało 57,8 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

2024-05-14 Aktualności 0

Podczas Międzynarodowego Dnia Farmaceuty, należy podkreślić że pełnią oni kluczową rolę w procesie zwiększenia poziomu wyszczepialności w społeczeństwie. Jako osoby umiejscowione w sercu społeczności, farmaceuci zapewniają szybki dostęp do konsultacji medycznych i usług zdrowotnych, w tym szczepień. Niestety, bariery finansowe i organizacyjne skutecznie utrudniają wykorzystanie pełnego potencjału farmaceutów w profilaktyce zdrowotnej. W najnowszym dokumencie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych pt. „Bariery i rozwiązania w dostępie do profilaktyki chorób zakaźnych” eksperci przedstawili rekomendacje dotyczące działań legislacyjnych i organizacyjnych, które należy podjąć, aby zwiększyć dostępność szczepień w aptekach i tym samym podnieść poziom wyszczepialności w społeczeństwie polskim.

2024-05-14 Aktualności 0

Agencja Badań Medycznych pogratulowała w mediach społecznościowych prof. Wojciechowi Fendlerowi, który obejmie stanowisko prezesa ABM. "Jesteśmy dumni, że tak wybitny naukowiec dołączy do Agencji" – napisała na platformie X.

2024-05-14 Aktualności 0

Kompleksowa opieka nad pacjentem nie mogłaby istnieć, gdyby nie praca farmaceutów – zaznaczył prezes NRL Łukasz Jankowski w życzeniach opublikowanych na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Farmaceuty.

2024-05-13 Aktualności 0

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w opublikowanym w poniedziałek najnowszym Center for World University Rankings (CWUR) znalazł się na pierwszym miejscu wśród uczelni medycznych w Polsce. Jest też najwyżej notowaną uczelnią z Wrocławia.