Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Szczecin 19.05
2022-05-20 Aktualności 0

Czarnek: rozwój kierunków medycznych w Polsce to priorytet polityki państwa

"Rozwój kierunków medycznych w Polsce przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na kadry medyczne, to priorytet polityki państwa polskiego" – powiedział w czwartek w Szczecinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek wraz z wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim i rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusławem Machalińskim zainaugurował oficjalnie działalność Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki PUM. Jednostka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów i kadry akademickiej na kierunku farmacja.

"Rozwój Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego jest interesie państwa polskiego i całego społeczeństwa polskiego. Rozwój kierunków medycznych w Polsce przy zapotrzebowaniu na kadry medyczne, bardzo dużym, i to w każdym obszarze, to jest priorytet polityki państwa polskiego" – powiedział szef resortu nauki.

Dodał, że "stąd uwzględnianie wniosków", które rektor i władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego "składały i składają", stąd też prawie 37 mln zł na Międzywydziałowe Centrum Dydaktyczne ze środków MEiN.

Czarnek wskazał, że prowadzone są "rozmowy na temat dalszej współpracy i dalszego wspomagania rozwoju infrastruktury Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego".

"A że to się nam wszystkim, całemu społeczeństwu, opłaca, świadczą o tym – wstępne – wyniki ewaluacji, które otrzymaliśmy od KEN i które w tym momencie podlegają dalszej weryfikacji" – mówił minister Czarnek.

Zaznaczył, że wyniki te wskazują, iż nauki farmaceutyczne na PUM, choć są nowością, "stoją na najwyższym poziomie w Polsce i otrzymały najwyższą kategorię". Wskazał, że pozostałe dyscypliny – nauki medyczne i nauki o zdrowiu utrzymały swoje dotychczasowe "bardzo wysokie standardy" i wszystkie uprawnienia, jakie posiadały.

"Wstępna weryfikacja pokazuje wielki sukces Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego; on może być jeszcze większy, bo będziemy w dalszym ciągu te wyniki weryfikować. Teraz nasze zbiory wartości referencyjnych trafiły z powrotem do Komisji Ewaluacji Nauki. Komisja podejmie uchwałę, na bazie tej uchwały będziemy wydawać decyzje, a jeszcze decyzje mogą spotkać się z odwołaniem poszczególnych placówek, ośrodków naukowych i akademickich, i te odwołania też będziemy rozpatrywać" – mówił Czarnek.

Dodał, że proces ewaluacji zakończy się w lipcu lub w sierpniu.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Elżbieta Bielecka
Fot. Ministerstwo Edukacji i Nauki | CC BY 3.0 PL
Ilość wyświetleń: 333

Komentarze

[ z 0]
2024-05-06 Aktualności 0

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia, 2 maja 2024 r. NFZ uruchomił nabory wniosków dla aptek, które chcą przystąpić do programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej).

2024-05-06 Aktualności 0

Od 9 maja zmieni się sposób logowania do Rejestru Produktów Leczniczych. Wdrożenie systemu UEOZ ma celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochronę danych przetwarzanych w RPL - poinformowało Centrum e-Zdrowia.

2024-04-25 Aktualności 0

Krajowi Producenci Leków wzięli udział w pierwszym spotkaniu unijnego Sojuszu na Rzecz Leków Krytycznych (25 kwietnia br.), który ma wspomóc Komisję Europejską w zapobieganiu niedoborom leków. Podstawą jego działalności jest unijna lista leków krytycznych.

2024-04-25 Aktualności 0

NFZ widzi kolejny sposób na obciążenie Funduszu gigantycznymi kosztami. Tym razem za opakowania do leków recepturowych. Tylko w ciągu dwóch miesięcy 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił za butelki i tuby do leków robionych ponad 3 mln zł. To równowartość terapii dla 90 pacjentów z rakiem płuca - czytamy w opublikowanym komunikacie.

2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.