Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
kartony
2024-04-17 Aktualności 0

Ekstrakt z konika morskiego, testosteron i leki na potencję znalezione w paczkach z zagranicy

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

15 kwietnia 2024 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej w Szczecinie wykryli przesyłkę z Tajlandii, w której znajdował się preparat o nazwie „Nan Bao". To 40 kapsułek, które zawierały w składzie ekstrakt z konika morskiego (Hippocampus).

„Towar wykryliśmy za pomocą urządzenia RTG. Nadawca zadeklarował suplementy o wartości 15 USD (ok. 60 zł). Odbiorcą przesyłki miał być mieszkaniec Stargardu. Ekstrakt z konika zakwalifikowaliśmy jako okaz CITES*, wymieniony w załączniku B do rozporządzenia Rady(WE) 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi” - czytamy w komunikacie Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Tego samego dnia funkcjonariusze dokonali również rewizji przesyłki nadanej w Wielkiej Brytanii, która była adresowana do odbiorcy w Szczecinie. Deklarowany towar to kosmetyki o wartości 50 funtów brytyjskich. W przesyłce zamiast kosmetyków znaleziono jednak 2 opakowania testosteronu w ampułkach (razem 20 ml) oraz 10 tabletek na potencję. Wartość rynkowa ujawnionych towarów to 479 złotych.

*Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem zwana jest również – od miejsca jej podpisania w 1973 r. – Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Podpisało ją 175 państw, a Polska ratyfikowała ją w 1989 r.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie | Sebastian Osiński
Ilość wyświetleń: 1 283

Komentarze

[ z 0]
2024-05-20 Aktualności 0

Ministerstwo Zdrowia w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego rozpoczyna realizację projektu pn. „Szkolenie specjalizacyjne dla osób wykonujących zawód fizjoterapeuty i farmaceuty” (nr projektu FERS.01.13-IP.07-0002/24).

2024-05-16 Aktualności 0

Zgodnie z ustawą o zawodzie farmaceuty, farmaceuta jest niezależny i samodzielny w podejmowaniu decyzji w zakresie czynności zawodowych - czytamy w Komunikacie Prezesa NFZ ws. realizacji programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

2024-05-16 Aktualności 0

Polak czeka ponad trzy lata na refundację innowacyjnego leku, który został zarejestrowany przez unijny urząd regulacyjny. Choć wyprzedzamy pod tym względem Węgrów i gonimy Słowaków oraz Czechów, nadal w gorszym położeniu pozostają pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym cukrzycą – zaznacza Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

2024-05-16 Aktualności 0

W końcu 2023 r. działalność prowadziło 11,5 tys. aptek (ogólnodostępnych i zakładowych) oraz 1,1 tys. punktów aptecznych, w których pracowało 57,8 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

2024-05-14 Aktualności 0

Podczas Międzynarodowego Dnia Farmaceuty, należy podkreślić że pełnią oni kluczową rolę w procesie zwiększenia poziomu wyszczepialności w społeczeństwie. Jako osoby umiejscowione w sercu społeczności, farmaceuci zapewniają szybki dostęp do konsultacji medycznych i usług zdrowotnych, w tym szczepień. Niestety, bariery finansowe i organizacyjne skutecznie utrudniają wykorzystanie pełnego potencjału farmaceutów w profilaktyce zdrowotnej. W najnowszym dokumencie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych pt. „Bariery i rozwiązania w dostępie do profilaktyki chorób zakaźnych” eksperci przedstawili rekomendacje dotyczące działań legislacyjnych i organizacyjnych, które należy podjąć, aby zwiększyć dostępność szczepień w aptekach i tym samym podnieść poziom wyszczepialności w społeczeństwie polskim.