Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
studenci
2023-04-24 Aktualności 0

Nowe kierunki studiów w UMLub

Terapia zajęciowa oraz Produkty farmaceutyczne i kosmetyczne – nauka i przemysł to dwa nowe kierunki w ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Na każdy z nich aplikować będzie mogło 30 osób. Rekrutacja rozpocznie się już w czerwcu 2023.

Prezentując nową ofertę studiów, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki prof. Kamil Torres wyjaśnił, że wynika ona z potrzeb pacjentów i ich rodzin, ale też z potrzeb rynku pracy.

„Uczelnia precyzyjnie analizuje sytuację na rynku pracy. Dysponując rozbudowaną bazą kliniczną, widzi też jak duże jest zapotrzebowanie na specjalistów. Nowe kierunki są odpowiedzią na te potrzeby. (…) Chcemy kształcić zespoły terapeutyczne, których szczególnym elementem jest kompleksowość” – mówił podczas konferencji prasowej.

Produkty farmaceutyczne i kosmetyczne – nauka i przemysł

Ten nowy kierunek studiów II stopnia został stworzony przy współpracy przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego.

Ma on za zadanie przygotować przyszłych absolwentów do podjęcia zatrudnienia w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwórstwem produktów leczniczych i kosmetycznych, a także medycznych i suplementów diety.

Studia dają możliwość ukierunkowania swoich zainteresowań poprzez wybór modułu specjalistycznego (Nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii, Rejestracja leków oraz Badania Kliniczne). Przygotowują także do udziału w badaniach klinicznych i monitorowania działań niepożądanych produktów farmaceutycznych i kosmetycznych.

Prodziekan Wydziału Farmaceutycznego dr hab. Agnieszka Ludwiczuk, prof. uczelni podkreśla, że to kierunek stworzony na miarę, z nowoczesnym programem, który wychodzi naprzeciw potrzebom przemysłu zarówno farmaceutycznego jak i kosmetycznego, i będzie realizowany przy zaangażowaniu pracowników Uczelni jak również profesjonalistów z przemysłu.

„Nowoczesny program kształcenia wykorzystuje „edukacyjnego Netflixa”, czyli internetową platformę edukacyjną, którą notabene stworzyli absolwenci farmacji naszego Uniwersytetu. (...) W ramach studiów zaplanowaliśmy praktykę w hurtowni farmaceutycznej. Na najlepszych absolwentów kierunku czeka zaś minimum 2-mięsieczny staż w przemyśle farmaceutycznym”.

Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa to studia 3-letnie, kończące się uzyskaniem przez studenta tytułu licencjata.

Kierunek jest odpowiedzią Uczelni na aktualne potrzeby rynku pracy i wyzwania przed jakimi stoimy jako naród. Jednym z najistotniejszych jest starzenie się społeczeństwa oraz stały wzrost liczby osób z dysfunkcjami w obszarze bio-psych-społecznym.

Studia mają na celu przygotować przyszłych absolwentów do pracy z osobami w różnym wieku, które wymagają wykwalifikowanego wsparcia terapeutycznego na różnych płaszczyznach funkcjonowania.

Dr Anna Kozak, koordynator kierunku terapia zajęciowa uzasadnia, że atutem otwierania tego kierunku przy Uniwersytecie Medycznym jest możliwość korzystania z szerokiego zaplecza klinicznego i specjalistów, którzy są w stanie zaopatrzyć studentów w ogromny pakiet podstaw klinicznych terapii zajęciowej, czyli zaznajomić z problemem funkcjonowania osób z bardzo różnymi jednostkami chorobowymi i z zaburzeniami czy dysfunkcjami, różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

„Kierunek ten powstaje na Wydziale Nauk o Zdrowiu, obok od wielu lat funkcjonującej fizjoterapii. Oba te kierunki są komplementarne. Narzędzia pracy fizjoterapeuty i terapeuty zajęciowego są różne, ale docelowy efekt pracy jest podobny i uzupełniający się (…) Uczelnia będzie na pewno kładła duży nacisk na wzmacnianie kompetencji społecznych przyszłych absolwentów, które pozwolą na umiejętną pracę w bardzo szerokim zespole terapeutycznym, w którym jest lekarz i pielęgniarka, farmaceuta czy fizjoterapeuta”.

Terapia zajęciowa uzyskała patronat Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4.

 

Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Ilość wyświetleń: 113

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.