Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
covid lupa
2023-05-04 Aktualności 0

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego. Podano datę

Do konsultacji publicznych skierowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego.

Projekt rozporządzenia przewiduje, że od 1 lipca w Polsce nie będzie obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

MZ tłumaczy, że podjęcie decyzji o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym GIS wnioskuje o odwołanie tego stanu, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie.

Zgodnie z danymi z dnia 16 kwietnia 2023 r., obejmującymi okres od 9 do 16 kwietnia 2023 r., średnia dzienna liczba zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tysięcy mieszkańców dla całego kraju wynosiła 1,7. W porównaniu z tygodniem poprzedzającym zaobserwowano spadek liczby zakażeń dla kraju, który wyniósł średnio - 25%. Największy spadek zachorowań wystąpił w województwie łódzkim i kujawsko-pomorskim (-36%), a najmniejszy w województwie podkarpackim (-8%). Jedynie w województwie lubuskim wystąpił wzrost liczby zachorowań na poziomie 15 %.

GIS poinformował, że w chwili obecnej dominującymi wariantami wirusa SARS-CoV-2, krążącymi w populacji w Polsce, są podwarianty Omicron, które zastąpiły wariant Delta. Pomimo zwiększonej transmisyjności wariantu Omicron, w porównaniu do wcześniej dominującego wariantu Delta, wariant obecnie krążący rzadziej powoduje zachorowania o ciężkim przebiegu.

Również wskaźniki zgonów są poniżej poziomów obserwowanych we wcześniejszych falach pandemii wywołanych innymi wariantami wirusa (np. alfa, delta). Zgodnie z danymi z GISAID z dnia 14 kwietnia 2023 r. udział wariantów Omicron BQ.1, wśród zakażeń wirusem SARS-CoV-2 r. w Polsce, wynosi ok. 4%, natomiast dominujący jest udział wariantów XBB, co stanowi ok. 72%.

Od dnia 26 marca 2023 r. obserwuje się spadek liczby zgonów z powodu COVID-19 (zarówno u osób, u których wystąpiły choroby współistniejące, jak i u osób, u których ich nie stwierdzono). Liczba zgonów w ostatnim tygodniu wyniosła 71, w tym 51 zgonów z chorobami współistniejącymi.

Większość zgonów dotyczy osób w grupie wiekowej powyżej 65 roku życia. Wiek powyżej 65 roku życia, obok występowania chorób współistniejących (takich jak m.in. cukrzyca, przewlekłe choroby nerek, choroby układu sercowego oraz oddechowego, stany immunosupresji), jest czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, a także zgonu.

ZOBACZ: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego

Ilość wyświetleń: 85

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.