Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Nadużywanie leków
2019-06-04 Aktualności 0

5 osób z zarzutami wyłudzenia nienależnych refundacji z NFZ

Prokuratura Rejonowa w Gdyni nadzoruje śledztwo w sprawie wyłudzenia nienależnej refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia za leki zawierające substancje odurzające i psychotropowe.

Co zarzuca się podejrzanym

Końcem ubiegłego tygodnia na polecenie prokuratora zostało zatrzymanych 5 osób zaangażowanych w przestępczy proceder, w tym lekarz i pielęgniarka.

Prokurator przedstawił im zarzut dokonania wspólnie i w porozumieniu oszustwa na szkodę Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Łączna kwota wyłudzonych świadczeń przekracza 568 000 złotych, co stanowi mienie znacznej wartości. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec wszystkich podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się między sobą oraz ustalonymi świadkami. Wobec lekarza dodatkowo zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 50 000 złotych.

Ustalenia śledztwa

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na to, że sprawcy działali w okresie od stycznia 2013 roku do kwietnia 2019 roku. W proceder zaangażowanych było łącznie 5 osób, w tym lekarz Mirosław C., pielęgniarka zatrudniona w tym samym szpitalu co lekarz oraz była pacjentka lekarza wraz z członkami rodziny.

Recepty wystawiane były na bardzo duże ilości leków zawierających substancje odurzające i psychotropowe, między innymi na osoby, którym nie zostało udzielone świadczenie zdrowotne, czy też osoby nieżyjące. Lekarz bądź wystawiał takie recepty, bądź udostępniał opieczętowane recepty innym osobom biorącym udział w procederze, które następnie je wypisywały.

Recepty realizowane były w aptekach na terenie Gdyni.


Źródło: Prokuratura Krajowa
Ilość wyświetleń: 273

Komentarze

[ z 0]
2020-05-26 Aktualności 0

Chociaż można odnieść wrażenie, że największym zdrowotnym wyzwaniem w 2020 roku jest pandemia wirusa Covid-19, to okazuje się, że jest w tym tylko część prawdy. Dla wielu osób, zwłaszcza tych borykających się z chorobami przewlekłymi, równie dużym wyzwaniem jest otrzymanie niezbędnego leczenia w sytuacji wprowadzonych obostrzeń sanitarnych. Jakie ułatwienia, a jakie utrudnienie czekają na pacjentów w aptekach? Przeprowadzony w ramach programu „Recepta na sukces” cykl bezpłatnych konsultacji z farmaceutą online #porozmawiajmyotwarcie dowodzi, że pacjenci częściej teraz poszukują porady zdrowotnej właśnie w aptece.

2020-05-25 Aktualności 0

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek (21 maja) nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. "Celem ustawy jest wprowadzenie nowych regulacji w zakresie zapewnienia kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą, a tym samym zapewnieniu zdrowia matki i prawidłowego rozwoju dziecka" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

2020-05-25 Aktualności 0

Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzenia na szkodę nie tylko Ministerstwa Zdrowia, ale także KGHM i WOŚP - ustaliła "Rzeczpospolita". Śledztwo dotyczy zakupu i sprowadzenia do Polski maseczek ochronnych z fałszywymi certyfikatami.

2020-05-21 Aktualności 0

Ekspert WHO Mike Ryan przestrzegł w środę przed stosowaniem chlorochiny i hydroksychlorochiny u pacjentów z Covid-19, zaznaczając, że skuteczność tych środków przeciwko koronawirusowi nie została dotąd udowodniona. Promowanego m.in. przez Donalda Trumpa leku używa się także w Polsce.

2020-05-21 Aktualności 0

Będą wybuchały ogniska zachorowań na koronawirusa, będzie tak w najbliższych miesiącach, dopóki nie zlikwidujemy koronawirusa - powiedział w środę szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.