Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Nadużywanie leków
2019-06-04 Aktualności 0

5 osób z zarzutami wyłudzenia nienależnych refundacji z NFZ

Prokuratura Rejonowa w Gdyni nadzoruje śledztwo w sprawie wyłudzenia nienależnej refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia za leki zawierające substancje odurzające i psychotropowe.

Co zarzuca się podejrzanym

Końcem ubiegłego tygodnia na polecenie prokuratora zostało zatrzymanych 5 osób zaangażowanych w przestępczy proceder, w tym lekarz i pielęgniarka.

Prokurator przedstawił im zarzut dokonania wspólnie i w porozumieniu oszustwa na szkodę Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Łączna kwota wyłudzonych świadczeń przekracza 568 000 złotych, co stanowi mienie znacznej wartości. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec wszystkich podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się między sobą oraz ustalonymi świadkami. Wobec lekarza dodatkowo zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 50 000 złotych.

Ustalenia śledztwa

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na to, że sprawcy działali w okresie od stycznia 2013 roku do kwietnia 2019 roku. W proceder zaangażowanych było łącznie 5 osób, w tym lekarz Mirosław C., pielęgniarka zatrudniona w tym samym szpitalu co lekarz oraz była pacjentka lekarza wraz z członkami rodziny.

Recepty wystawiane były na bardzo duże ilości leków zawierających substancje odurzające i psychotropowe, między innymi na osoby, którym nie zostało udzielone świadczenie zdrowotne, czy też osoby nieżyjące. Lekarz bądź wystawiał takie recepty, bądź udostępniał opieczętowane recepty innym osobom biorącym udział w procederze, które następnie je wypisywały.

Recepty realizowane były w aptekach na terenie Gdyni.


Źródło: Prokuratura Krajowa
Ilość wyświetleń: 76

Komentarze

[ z 0]
2019-06-13 Aktualności 0

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, które zrównuje regulacje dotyczącące realizacji recepty wystawionej w postaci papierowej i elektronicznej.

2019-06-11 Aktualności 0

6 czerwca weszła w życie nowelizacja Prawa farmaceutycznego zaostrzająca przepisy związane ze zbywaniem produktów leczniczych przez apteki i punkty apteczne (art.86a). Nowe prawo miało ograniczyć proceder nielegalnego wywozu leków za granicę. W rzeczywistości uderza m.in. w domy pomocy społecznej, domy dziecka, szkoły, czy zakłady pracy, które nie będą mogły kupić wielu leków bez recepty (OTC) - ocenia Naczelna Izba Aptekarska.

2019-06-10 Aktualności 0

Coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74% doświadczyło takiej sytuacji - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego w kwietniu br.

2019-06-07 Aktualności 0

Pacjentka dostanie jednak refundację leku uśmierzającego ból w rzadkiej chorobie nóg. Koszt leku – suszu z konopi - pochłaniałby większość jej dochodów. W 2017 r. Minister Zdrowia odmówił refundacji, ale w 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił tę decyzję. Wnosił o to Rzecznik Praw Obywatelskich, powołując się na gwarantowane przez Konstytucję prawo do godności, ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Teraz minister wydał zgodę na refundację leku - informuje Biuro RPO.

2019-06-06 Aktualności 0

Olsztyńscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przez kilka miesięcy zbierali materiał dowodowy przeciwko 2 mężczyznom podejrzanym o posługiwanie się fałszywymi receptami. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 50-latek i jego o 12 lat starszy „wspólnik” na terenie 3 województw wyłudzili lekarstwa w 73 aptekach. Firmy oszacowały straty na 10.000 złotych. Akt oskarżenia przeciwko 2 mieszkańcom województwa pomorskiego trafił do sądu. Mężczyznom grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.