Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Nadużywanie leków
2019-06-04 Aktualności 0

5 osób z zarzutami wyłudzenia nienależnych refundacji z NFZ

Prokuratura Rejonowa w Gdyni nadzoruje śledztwo w sprawie wyłudzenia nienależnej refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia za leki zawierające substancje odurzające i psychotropowe.

Co zarzuca się podejrzanym

Końcem ubiegłego tygodnia na polecenie prokuratora zostało zatrzymanych 5 osób zaangażowanych w przestępczy proceder, w tym lekarz i pielęgniarka.

Prokurator przedstawił im zarzut dokonania wspólnie i w porozumieniu oszustwa na szkodę Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Łączna kwota wyłudzonych świadczeń przekracza 568 000 złotych, co stanowi mienie znacznej wartości. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec wszystkich podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazem kontaktowania się między sobą oraz ustalonymi świadkami. Wobec lekarza dodatkowo zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 50 000 złotych.

Ustalenia śledztwa

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje na to, że sprawcy działali w okresie od stycznia 2013 roku do kwietnia 2019 roku. W proceder zaangażowanych było łącznie 5 osób, w tym lekarz Mirosław C., pielęgniarka zatrudniona w tym samym szpitalu co lekarz oraz była pacjentka lekarza wraz z członkami rodziny.

Recepty wystawiane były na bardzo duże ilości leków zawierających substancje odurzające i psychotropowe, między innymi na osoby, którym nie zostało udzielone świadczenie zdrowotne, czy też osoby nieżyjące. Lekarz bądź wystawiał takie recepty, bądź udostępniał opieczętowane recepty innym osobom biorącym udział w procederze, które następnie je wypisywały.

Recepty realizowane były w aptekach na terenie Gdyni.


Źródło: Prokuratura Krajowa
Ilość wyświetleń: 121

Komentarze

[ z 0]
2019-08-12 Aktualności 0

Przedstawiony przez resort zdrowia projekt ustawy o zawodzie farmaceuty ma fundamentalne znaczenie niemal dla wszystkich podmiotów uczestniczących w obrocie lekami - podkreślają Pracodawcy RP. Poza opieką farmaceutyczną, dokument wprowadza szereg kompetencji dla samorządu aptekarskiego kreując go na regulatora rynku, który przy tak zaproponowanych rozwiązaniach prawnych będzie miał realny wpływ na funkcjonowanie aptek, hurtowni farmaceutycznych oraz świadczeniodawców.

2019-08-09 Aktualności 0

Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM leczy dorosłych i dzieci chorujących na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). "To przełomowe leczenie otrzymało w naszej klinice już niemal 40 pacjentów, zarówno dzieci jak i dorosłych. 6 sierpnia br. w ramach programu lekowego NFZ podano setną dawkę Nusinersenu" – powiedziała prof. dr hab. med. Anna Kostera-Pruszczyk kierująca Kliniką Neurologii UCK WUM.

2019-08-07 Aktualności 0

Na podstawie decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2 sierpnia 2019 r. Uniwersytet Opolski otwiera nowy kierunek - farmację.

2019-08-06 Aktualności 0

Od niedawna za pomocą aplikacji mObywatel apteki mogą zrealizować e-receptę. Na razie dostępna jest jedynie wersja dla Androida, ale Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada też wersję na iOS.

2019-08-02 Aktualności 0

Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska zaprasza do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji "Geriatria i medycyna paliatywna. Nowe trendy farmakoterapii". Konferencja odbędzie się 26 października 2019 r. w Poznaniu.