Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
apteka recepta dokument
2019-06-11 Aktualności 0

Walka z mafią lekową. Przepisy uderzyły w domy dziecka

6 czerwca weszła w życie nowelizacja Prawa farmaceutycznego zaostrzająca przepisy związane ze zbywaniem produktów leczniczych przez apteki i punkty apteczne (art.86a). Nowe prawo miało ograniczyć proceder nielegalnego wywozu leków za granicę. W rzeczywistości uderza m.in. w domy pomocy społecznej, domy dziecka, szkoły, czy zakłady pracy, które nie będą mogły kupić wielu leków bez recepty (OTC) - ocenia Naczelna Izba Aptekarska.

Zmiany w kontrowersyjnym art. 86a Prawa farmaceutycznego wprowadziło Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Zdrowia. Znajdowały się one w projekcie nowelizacji już na etapie konsultacji publicznych. O szkodliwości ich wprowadzenia od samego początku alarmowała Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, jednak głos samorządu aptekarskiego został zbagatelizowany.

– W naszej ocenie, bardzo często dochodzi do sytuacji, że nawet domy dziecka czy szkoły i przedszkola zakupują zwykłe leki OTC, leki przeciwbólowe czy krople żołądkowe i biorą na to fakturę. W związku z tym traktowani są jako przedsiębiorcy. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której takie osoby mogłyby podlegać odpowiedzialności karnej – argumentował wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, która odbyła się 3 kwietnia br.

Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej przepisy w żaden sposób nie osiągną podstawowego celu, jakim miała być walka z mafią lekową. W efekcie uniemożliwiają domom pomocy społecznej, domom dziecka, szkołom, czy zakładom pracy zakup wielu leków bez recepty (OTC), wykorzystywanych do leczenia popularnych dolegliwości, takich jak: biegunka, gorączka, czy drobne skaleczenia.

Samorząd aptekarski wskazuje, że restrykcje ograniczające sprzedaż tych produktów są niezrozumiałe, gdyż nie były one nigdy zagrożone wywozem. Zatem wprowadzenie dotkliwych sankcji karnych (nawet do 5 lat więzienia), zbliżonych do tych stosowanych za nieumyślne spowodowanie śmierci, nie znajdują uzasadnienia.

„Tworzenie regulacji, w wyniku których przestępcą może zostać fryzjer, kosmetyczka, wychowawca kolonijny, czy osoba opiekująca się seniorami, stawia pod znakiem zapytania prawdziwy cel wypracowanych rozwiązań. Dlatego należy jak najszybciej poprawić przepis tak, aby karą nie była objęta sprzedaż leków OTC” - apeluje NIA.


Źródło: NIA

 

Ilość wyświetleń: 605

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.