Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Senat
2020-03-06 Aktualności 0

Senat przyjął ustawę ws. koronawirusa. Cztery nowe potwierdzone przypadki w Polsce

Senat bez poprawek poparł w piątek (6 marca) ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Za głosowało 74 senatorów; nikt nie był przeciw; wstrzymało się dziewięciu senatorów. W piątek po południu zostały potwierdzone cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce.

Przyjęta przez senatorów ustawa zakłada m.in., że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza też rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Określa także m.in. zasady udzielania i finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19.

Zgodnie z ustawą, w skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Senackie komisje zarekomendowały przyjęcie specustawy dotyczącej m.in. koronawirusa bez poprawek, by umożliwić realizowanie określonych działań, ale będą wnosiły o jej nowelizację – wskazała senator, sprawozdawca połączonych komisji Zrowia i Ustawodawczej Beata Małecka–Libera. "Nie chcąc blokować możliwości działania, zgadzamy się, by ustawę przyjąć bez poprawek, ale widzimy potrzebę zmian" – powiedziała.

W piątek po południu zostały potwierdzone cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Dwaj pacjenci przebywają w szpitalu w Szczecinie, jeden w Ostródzie, kolejny we Wrocławiu.

Pacjent hospitalizowany w szpitalu w Ostródzie to osoba, która podróżowała w autobusie z tzw. pacjentem zero (u niego po raz pierwszy stwierdzono nowego wirusa), który zaraził się w Niemczech i przebywa teraz w szpitalu w Zielonej Górze. 

Dwójka pacjentów hospitalizowanych w Szczecinie wróciła samochodem z Włoch. Zgłosili się do powiatowego sanepidu.

– Ta dwójka pacjentów postępowała zgodnie z instrukcjami – przekazał minister Szumowski. – Zgłosili się do sanepidu, poinformowali, że byli na terenach podwyższonego ryzyka i u nich prawdopodobieństwo zarażenia określono jako umiarkowanie wysokie. Nie mieli wtedy objawów i dlatego zostali objęci kwarantanną domową i zostali zdalnie, telemedycznie zwolnieni z pracy. Gdy poczuli się gorzej, zostali skierowani do szpitala i objęci opieką medyczną.

Czwarty z pacjentów też zgłosił się do lokalnych służb sanitarno-epidemiologicznych, ponieważ miał objawy, a przebywał w Wielkiej Brytanii, która jest zaliczana do krajów o wysokim ryzyku zakażenia.

– Wszyscy pacjenci objęci są opieką medyczną – poinformował minister zdrowia. – Służby sanitarno-epidemiologiczne namierzyły już osoby, które miały z nimi kontakt i jest wdrażana procedura kwarantanny.

Teraz w Polsce jest pięciu pacjentów, u których zdiagnozowano nowego koronawirusa. W sumie zostało wykonane ok. 900 testów, w tym pięć wyników było dodatnich.

Zgodnie z raportem Głównego Inspektora Sanitarnego z 6 marca z godz. 16 hospitalizowanych jest 128 osób, kwarantanną domową objętych – 1299, a w nadzorze sanitarnym – 6184.

– Nie mamy żadnego pacjenta, który jest w stanie zagrożenia życia – podkreśllił Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia podał, że wśród ponad 40 osób, które jechały razem z pacjentem zero, na dziś tylko jeden wynik jest pozytywny.

– Wszystkie osoby z autobusu miały pobrane próbki do badań – podał prof. Szumowski. – Mamy wyniki kilkunastu pacjentów i tylko ten jeden wynik jest pozytywny. Czekamy na wyniki kolejnych próbek.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

 


Źródło: Senat RP | Ministerstwo Zdrowia
Ilość wyświetleń: 548

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.