Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
szpital
2020-06-01 Aktualności 0

Wentylacja pomieszczeń chroni przed COVID-19

Naukowcy przekonują, że brak odpowiedniej wentylacji zamkniętych przestrzeni, w domu i w zakładach pracy zwiększa ryzyko zakażenia SARS-Cov-2. Ich zdaniem zapobieganie zakażeniom drogą powietrzną to jeden z filarów walki z pandemią.

Specjaliści z University of Surrey i z Queensland University and Technology wyjaśniają, że ludzie, kichając lub kaszląc, wyrzucają kropelki wody zawierające sól, materię organiczną oraz mierzące mniej niż 100 nm wirusy.

Woda z kropel wyparowuje i cząsteczki aerozolu stają się na tyle lekkie, że unoszą się w powietrzu przez długi czas. Kiedy więc pomieszczenie nie jest wietrzone, stężenie wirusowych cząstek rośnie. To z kolei podnosi ryzyko infekcji. Ma to miejsce szczególnie w miejscach, w których powietrze stoi, a tak dzieje się w wielu zamkniętych przestrzeniach.

W celu zmniejszenia ryzyka należy więc poprawić wentylację - twierdzą naukowcy.

"W czasie ostatnich miesięcy, życie z kryzysem wywołanym przez COVID-19 było bezprecedensowe. Musimy jednak wykorzystać tę globalną tragedię jako okazję do lepszego przygotowania się na przyszłe zagrożenia” - mówi prof. Prashant Kumar, główny autor pracy opublikowanej w piśmie „City and Environment Interactions”.

„Ulepszona wentylacja wnętrz to ważny krok, który można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Jednak trzeba wykonać więcej pracy, aby zrozumieć przenoszenie się COVID-19 i podobnych wirusów w powietrzu. Pomoże to ograniczyć ładunek wirusów w miejscach, w których zwykle przebywa duża liczba ludzi” - podkreśla badacz.

Więcej informacji na stronie: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/uos-tat052820.php https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2590252020300143?via%3Dihub


Źródło: PAP

Ilość wyświetleń: 483

Komentarze

[ z 0]
2024-04-25 Aktualności 0

Krajowi Producenci Leków wzięli udział w pierwszym spotkaniu unijnego Sojuszu na Rzecz Leków Krytycznych (25 kwietnia br.), który ma wspomóc Komisję Europejską w zapobieganiu niedoborom leków. Podstawą jego działalności jest unijna lista leków krytycznych.

2024-04-25 Aktualności 0

NFZ widzi kolejny sposób na obciążenie Funduszu gigantycznymi kosztami. Tym razem za opakowania do leków recepturowych. Tylko w ciągu dwóch miesięcy 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił za butelki i tuby do leków robionych ponad 3 mln zł. To równowartość terapii dla 90 pacjentów z rakiem płuca - czytamy w opublikowanym komunikacie.

2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".