Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
koronawirus
2020-11-24 Aktualności 0

Trzy potencjalne leki na COVID-19

Trzy stosowane już w leczeniu ludzi, z innych wskazań, leki – zuklopentiksol, nebiwolol i amodiachina – mogą okazać się skuteczne w leczeniu wczesnych stadiów COVID-19 – informuje pismo "ACS Pharmacology & Translational Science".

Pracujący pod kierunkiem dr Colleen Jonsson naukowcy z University of Tennessee Health Science Center a także University of New Mexico oparli się na wynikach badań przesiewowych - wirtualnych oraz in vitro, które rozpoczęły się we wcześniejszych miesiącach pandemii COVID-19. Uzyskane po przebadaniu 4000 zatwierdzonych leków dane wskazują, że zuklopentiksol, nebiwolol i amodiachina powinny pomagać chorym we wczesnych stadiach COVID-19.

Amodiachina to organiczny związek chemiczny i lek przeciwmalaryczny (w Polsce niedopuszczony do stosowania ze względu na możliwe skutki uboczne). Związek zuklopentiksol jest stosowany jako lek przeciwpsychotyczny, stosowany na przykład w leczeniu schizofrenii. Nebiwolol to organiczny związek chemiczny, stosowany jako - zwykle dobrze tolerowany - lek kardiologiczny, który obniża ciśnienie i pomaga osobom z niewydolnością serca.

Autorzy badań proponują te trzy leki jako potencjalnych kandydatów do testowania w przyszłych badaniach klinicznych w celu poprawy odpowiedzi immunologicznej na wirusa SARS-CoV-2 we wczesnej fazie zakażenia. (PAP)


Źródło: PAP

Ilość wyświetleń: 447

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.