Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
koronawirus
2021-07-02 Aktualności 0

Kraska: w Polsce mamy obecnie 106 przypadków mutacji Delta i 12 przypadków Delta Plus

W Polsce obecnie mamy potwierdzonych 106 przypadków mutacji Delta oraz 12 przypadków mutacji Delta Plus - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podkreślił, że zgodnie z najnowszymi badaniami obecne szczepionki działają skutecznie na te warianty.

Wiceszef MZ w porannej rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia przekazał najnowsze informacje na temat występowania w Polsce wariantu Delta, który po raz pierwszy zidentyfikowano w Indiach.

"Przed chwilą dostałem raport, z którego wynika, że obecnie jest 106 potwierdzonych przypadków Delta. Mamy także 12 potwierdzonych przypadków Delta Plus. Czyli widzimy, że ta mutacja do Polski także będzie docierała" - powiedział wiceminister.

Ministerstwo zdrowia Indii informowało w połowie czerwca, że wariant Delta Plus, nazywany także AY.1 i stanowiący odmianę znanego od zeszłego roku wariantu Delta, zarejestrowano w kraju po raz pierwszy w kwietniu w ok. 40 próbkach zebranych w sześciu dystryktach stanów Maharasztra, Kerala i Madhja Pradeś.

Deltę Plus wykryto dotąd także w dziewięciu innych państwach: USA, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwajcarii, Japonii, Nepalu, Rosji, Chinach oraz w Polsce.

Kraska zapewnił, że według ostatnich badań potwierdzonych przez Europejską Agencję Leków, obecne szczepionki działają skutecznie na te mutacje. "Szczepionka firmy Pfizer to jest prawie 96 proc. skuteczności, AstraZeneca - 92 proc. To jest naprawdę wysoka skuteczność" - podkreślił wiceminister.

Zastrzegł jednocześnie, że choć skuteczność szczepionek jest bardzo wysoka, to pewna część populacji nie odpowiada na działanie tych preparatów, tak aby uchronić przed zakażeniem. "Badania pokazują jednak, że nawet jeśli te osoby zachorują to chorują w sposób łagodny. te szczepionki zabezpieczają nas przed hospitalizacją, przed zgonem" - dodał.

Kraska zwrócił jednocześnie uwagę, że - według ekspertów - wariant Delta jest od 40 do 60 proc. bardziej zakaźny od poprzednich mutacji. Wiceminister zauważył, że na te mutacje częściej chorują osoby młodsze, także dzieci. (PAP)


Źródło: PAP

 

Ilość wyświetleń: 257

Komentarze

[ z 0]
2024-04-25 Aktualności 0

Krajowi Producenci Leków wzięli udział w pierwszym spotkaniu unijnego Sojuszu na Rzecz Leków Krytycznych (25 kwietnia br.), który ma wspomóc Komisję Europejską w zapobieganiu niedoborom leków. Podstawą jego działalności jest unijna lista leków krytycznych.

2024-04-25 Aktualności 0

NFZ widzi kolejny sposób na obciążenie Funduszu gigantycznymi kosztami. Tym razem za opakowania do leków recepturowych. Tylko w ciągu dwóch miesięcy 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił za butelki i tuby do leków robionych ponad 3 mln zł. To równowartość terapii dla 90 pacjentów z rakiem płuca - czytamy w opublikowanym komunikacie.

2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".