Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
szpital blur
2021-08-20 Aktualności 0

Niemiecki wirusolog: większość ludzi nie będzie potrzebowała trzeciej dawki szczepionki jesienią

Według niemieckiego wirusologa Christiana Drostena, większość zaszczepionych przeciw koronawirusowi osób nie będzie potrzebować jesienią szczepienia przypominającego. "Efekt ochronny szczepionek przeciw Covid-19 jest znacznie lepszy niż na przykład szczepionek przeciw grypie" - powiedział ekspert.

Drosten, który pracuje w berlińskiej klinice Charite, uważa jednak, że szczepienie uzupełniające tej jesieni ma sens w przypadku osób starszych i niektórych pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.

"Po upływie pół roku poziom przeciwciał nabytych w wyniku szczepienia znacznie spada, zwłaszcza u osób w bardzo podeszłym wieku" - powiedział wirusolog w wywiadzie dla agencji dpa. Jego zdaniem w miejscach takich jak domy spokojnej starości, można zastosować trzecie szczepienie.

Dla reszty populacji zostanie być może w przyszłości określony poziom wiekowy, od którego szczepienie przypominające będzie miało sens. "Tej jesieni ważne jest jednak, aby w pierwszej kolejności uzupełnić braki w szczepieniach u osób powyżej 60. roku życia" - uważa Drosten. Obecnie, według danych Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), zaszczepiło się w Niemczech około 85 proc. osób z tej grupy.

W USA, Izraelu i innych krajach, a także sporadycznie w RFN, przeprowadza się już szczepienia przypominające dla określonych grup. Klinika Charite rozpoczęła trzecie szczepienia części personelu medycznego i dotyczy to pracowników, którzy otrzymali drugie szczepienie co najmniej sześć miesięcy temu, mają co najmniej 60 lat i pracują w obszarach ryzyka związanego z Covid-19.

W Niemczech - według danych RKI - 63,7 proc. populacji otrzymało co najmniej jedno szczepienie przeciw Covid-19, a 58,2 proc. zostało w pełni zaszczepionych.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


Źródło: PAP

 

Ilość wyświetleń: 377

Komentarze

[ z 0]
2024-05-16 Aktualności 0

W końcu 2023 r. działalność prowadziło 11,5 tys. aptek (ogólnodostępnych i zakładowych) oraz 1,1 tys. punktów aptecznych, w których pracowało 57,8 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

2024-05-14 Aktualności 0

Podczas Międzynarodowego Dnia Farmaceuty, należy podkreślić że pełnią oni kluczową rolę w procesie zwiększenia poziomu wyszczepialności w społeczeństwie. Jako osoby umiejscowione w sercu społeczności, farmaceuci zapewniają szybki dostęp do konsultacji medycznych i usług zdrowotnych, w tym szczepień. Niestety, bariery finansowe i organizacyjne skutecznie utrudniają wykorzystanie pełnego potencjału farmaceutów w profilaktyce zdrowotnej. W najnowszym dokumencie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych pt. „Bariery i rozwiązania w dostępie do profilaktyki chorób zakaźnych” eksperci przedstawili rekomendacje dotyczące działań legislacyjnych i organizacyjnych, które należy podjąć, aby zwiększyć dostępność szczepień w aptekach i tym samym podnieść poziom wyszczepialności w społeczeństwie polskim.

2024-05-14 Aktualności 0

Agencja Badań Medycznych pogratulowała w mediach społecznościowych prof. Wojciechowi Fendlerowi, który obejmie stanowisko prezesa ABM. "Jesteśmy dumni, że tak wybitny naukowiec dołączy do Agencji" – napisała na platformie X.

2024-05-14 Aktualności 0

Kompleksowa opieka nad pacjentem nie mogłaby istnieć, gdyby nie praca farmaceutów – zaznaczył prezes NRL Łukasz Jankowski w życzeniach opublikowanych na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Farmaceuty.

2024-05-13 Aktualności 0

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w opublikowanym w poniedziałek najnowszym Center for World University Rankings (CWUR) znalazł się na pierwszym miejscu wśród uczelni medycznych w Polsce. Jest też najwyżej notowaną uczelnią z Wrocławia.