Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
szczepionka
2021-08-26 Aktualności 0

Johnson & Johnson: druga dawka szczepionki Janssen powoduje szybki wzrost przeciwciał

Druga dawka szczepionki Janssen przeciw COVID-19 spowodowała szybki i znaczny wzrost poziomu przeciwciał wiążących - poinformowała w środę firma Johnson & Johnson, która ujawniła wstępne wyniki badań w tym zakresie.

Firma Johnson & Johnson ogłosiła w środę dane potwierdzające zastosowanie szczepionki Janssen przeciw COVID-19 w przypadku osób, którym wcześniej podano szczepionkę tej samej firmy.

Jak przypomniano, w lipcu opublikowano w "New England Journal of Medicine" badania, które wykazały, że neutralizująca odpowiedź przeciwciał wytworzonych przez szczepionkę była silna i stabilna przez osiem miesięcy po szczepieniu.

"Przewidując potencjalne zapotrzebowanie na dawki przypominające, firma przeprowadziła badanie fazy 1/2a oraz badanie fazy 2 u osób uprzednio zaszczepionych jej szczepionką. Wstępne dane z tych badań wykazują, że dawka przypominająca szczepionki Janssen przeciw COVID-19 spowodowała szybki i silny wzrost przeciwciał wiążących, dziewięciokrotnie większy niż 28 dni po pierwotnym szczepieniu pojedynczą dawką" - czytamy w komunikacie. Sprecyzowano, że znaczący wzrost odpowiedzi wiążącej przeciwciała zaobserwowano u uczestników w wieku od 18 do 55 lat oraz u osób w wieku 65 lat i starszych, które otrzymały mniejszą dawkę przypominającą. Streszczenia badań zostały złożone we wtorek w portalu medRxiv.

"Ustaliliśmy, że pojedyncza dawka naszej szczepionki COVID-19 generuje silne i trwałe odpowiedzi immunologiczne, które utrzymują się przez osiem miesięcy. Dzięki tym danym widzimy również, że dawka uzupełniająca szczepionki jeszcze bardziej zwiększa wytwarzanie przeciwciał wśród uczestników badania, którzy wcześniej otrzymali naszą szczepionkę" - powiedział cytowany w komunikacie dr hab. Mathai Mammen, szef pionu badawczo-rozwojowego Janssen, spółki farmaceutycznej Johnson & Johnson. Mammen dodał, że firma czeka na możliwość przedyskutowania z władzami zajmującymi się zdrowiem publicznym potencjalnej strategii dla jej szczepionki przeciw COVID-19, polegającej na podaniu dawki przypominającej osiem miesięcy lub dłużej po pierwotnym szczepieniu szczepionką jednodawkową.

W Polsce szczepienia wykonuje się dwudawkowymi preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Janssen (Johnson & Johnson).(PAP)


Źródło: PAP

Ilość wyświetleń: 336

Komentarze

[ z 0]
2024-05-20 Aktualności 0

Policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego z wrocławskiej komendy miejskiej, dzięki kilkuletniej żmudnej i skrupulatnej pracy operacyjnej oraz wykonaniu szeregu czynności procesowych, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem refundacji z NFZ m.in. na lek zawierający srebro koloidalne.

2024-05-20 Aktualności 0

Ministerstwo Zdrowia w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego rozpoczyna realizację projektu pn. „Szkolenie specjalizacyjne dla osób wykonujących zawód fizjoterapeuty i farmaceuty” (nr projektu FERS.01.13-IP.07-0002/24).

2024-05-16 Aktualności 0

Zgodnie z ustawą o zawodzie farmaceuty, farmaceuta jest niezależny i samodzielny w podejmowaniu decyzji w zakresie czynności zawodowych - czytamy w Komunikacie Prezesa NFZ ws. realizacji programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

2024-05-16 Aktualności 0

Polak czeka ponad trzy lata na refundację innowacyjnego leku, który został zarejestrowany przez unijny urząd regulacyjny. Choć wyprzedzamy pod tym względem Węgrów i gonimy Słowaków oraz Czechów, nadal w gorszym położeniu pozostają pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym cukrzycą – zaznacza Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

2024-05-16 Aktualności 0

W końcu 2023 r. działalność prowadziło 11,5 tys. aptek (ogólnodostępnych i zakładowych) oraz 1,1 tys. punktów aptecznych, w których pracowało 57,8 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.