Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
GIF
2020-07-01 Aktualności 0

1 lipca 2020 upływa termin vacatio legis dla przepisów dot. weryfikacji autentyczności leków - Komunikat GIF

W związku z faktem, że 1 lipca 2020 r. upływa vacatio legis dla przepisów nakładających obowiązek weryfikacji autentyczności leków oraz w trosce o sprawną i niezakłóconą dystrybucję produktów leczniczych na terenie RP, Główny Inspektor Farmaceutyczny zaleca:

  • weryfikację niepowtarzalnego identyfikatora przynajmniej jednego opakowania z danej serii przy przyjęciu dostawy produktów leczniczych do hurtowni farmaceutycznych,
  • weryfikację niepowtarzalnego identyfikatora przynajmniej jednego opakowania z danej serii przy przyjęciu dostawy produktów leczniczych do aptek ogólnodostępnych i szpitalnych.

Weryfikacja autentyczności produktów leczniczych „na wejściu” zdecydowanie ograniczy liczbę ewentualnych alertów podczas wydawania leku Pacjentowi.

Dla Głównego Inspektora Farmaceutycznego najważniejsze jest sprawne funkcjonowanie systemu, wiedza, umiejętności i świadomość jego użytkowników. Te wszystkie elementy składają się na zapewnienie bezpieczeństwa polskim Pacjentom, poprzez wykluczenie pojawienia się sfałszowanego produktu leczniczego w legalnym łańcuchu dystrybucji. Właściwe działanie systemu PLMVS i profesjonalizm jego użytkowników to pewność, że dostajemy lek z legalnego źródła, a jego pochodzenie zostało dokładnie zweryfikowane.

Ponadto, dbając o komfort pracy użytkowników systemu, na stronie internetowej Głównego inspektoratu Farmaceutycznego opublikowane zostały „Pytania i odpowiedzi dotyczące weryfikacji autentyczności leków”, w których ujęto zagadnienia budzące najwięcej wątpliwości.

Dodatkowo, 9 czerwca 2020 r. Zarządzeniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego powołany został Zespół do spraw nadzoru nad realizacją wymagań zawartych w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2016/161 z dnia 2 października 2015 r. uzupełniającym dyrektywę 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady przez określenie szczegółowych zasad dotyczących zabezpieczeń umieszczanych na opakowaniach produktów leczniczych stosowanych u ludzi, którego zadaniem będzie m.in wspieranie działań wytwórców, hurtowników oraz osób upoważnionych lub uprawnionych do dostarczania pacjentom produktów leczniczych w zakresie wykonywania obowiązków wynikających z rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej nr 2016/161, w tym przygotowanie nowej wersji przewodnika skierowanego do poszczególnych grup użytkowników krajowego systemu weryfikacji autentyczności produktów leczniczych.

 

Źródło: GIF
Ilość wyświetleń: 405

Komentarze

[ z 0]
2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

2024-04-16 Aktualności 0

Dwie największe sieci aptek w Szwecji zdecydowały, że nie będą sprzedawać dzieciom poniżej 15. roku życia kosmetyków przeciwstarzeniowych. To odpowiedź na rosnący problem stosowania przez młode dziewczynki silnych produktów odmładzających, polecanych m.in. na Tik-Toku.

2024-04-09 Aktualności 0

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczym udostępniona została funkcjonalność pobierania stanów magazynowych dla produktów identyfikowanych numerem zapotrzebowania (sprowadzanych w ramach trybów szczególnych przewidzianych w ustawie Prawo farmaceutyczne obsługiwanych poprzez SOID).

2024-04-04 Aktualności 0

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. To odpowiedź na odmowę podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, która miała ułatwić dostęp do tabletki „dzień po”.

2024-04-04 Aktualności 0

Interdyscyplinarny zespół dr Magdaleny Skóry z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii na Wydziale Lekarskim UJ CM oraz dr. Kamila Kamińskiego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii na Wydziale Chemii UJ odkryli syntetyczny polimer o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i jedocześnie niskiej toksyczności. Nowo powstała technologia jest o tyle ważna, że obecnie na rynku istnieje niewiele substancji wykorzystywanych w leczeniu grzybicy oraz profilaktyce, a z punktu widzenia branży kosmetycznej i farmaceutycznej ma obiecujące właściwości fizyko-chemiczne - poinformował Uniwersytet Jagielloński.